تقویت لیسنینگ انگلیسی و موسیقی

تقویت لیسنینگ انگلیسی با موسیقی

لایل محکمی وجود دارد که نشان میدهد گوش دادن به آهنگ تاثیر زیادی در آموزش زبان و تقویت لیسنینگ انگلیسی دارد. گوش دادن به موسیقی کلاسیک میتواند ذهن را در یادگیری زبان انگلیسی فعال تر کند.همانطور که میدانیم آهنگها همواره حاوی کلمات و اصطلاحات مفید و به روز هستند و از آنجایی که مخاطب آنها افراد بومی هستند اصطلاحات و کلمات به روز انگلیسی در آنها بکار میرود. گوش دادن موسیقی انگلیسی تمرکز و درک شما را در لیسنینگ و تلفظ کلمات و ضرب آهنگ بیشتر می کند.

تکرار در موسیقی و تاثیر آن بر لیسنینگ انگلیسی :

تکرار شدن کلمات در موسیقی باعث می شود تا کلمات انگلیسی به راحتی در ذهن شما نقش ببندد. شعری که گوش میدهید همراه با موسیقی آن در ذهن شما حک میشود و مرتب در ذهن شما نواخته میشود. این عامل چنان در تقویت زبان و لغات انگلیسی و لیسنینگ موثر است که پس از یادگیری فراموش کردن آنها تقریباً غیرممکن است.

همچنین به علت سرعت بالا تر موسیقی و بیان متنوع تری که موسیقی در لفظ کلمات دارد برای آشنایی شما با صحبت روزمره بسیار تاثیر گذار است.به طور کلی میتوان گفت با گوش دادن روزی یک ربع به موسیقی به زبان انگلیسی برای شروع مناسب است.سعی کنید در ابتدا موسیقی هایی با سرعت پایین تر و لحجه های روان تر گوش بدید.

موسیقی و تقویت آرامش:

از آنجایی که موسیقی عضو جدایی ناپذیر از انسان است و رابطه عمیقی بین انسان و موسیقی وجود دارد، میتواند بر احساسات انسان تاثیر بگذارد و موجب تقویت آرامش وجودی ما شود که در آن آرامش آموزش زبان را برایمان آسان تر میکند. موسیقی کلیدی برای بازگشایی قفل احساسات ماست و در کنار آن لیسنینگ انگلیسی برایمان لذت بخش تر میشود.

بعضی ها فکر میکنند آموختن زبان انگلیسی و تقویت و وقت گذاشتن برای آن سخت است اما میتوانند براحتی با گوش دادن به آهنگ در هر جایی که باشند بدون اینکه وقت خاصی را به آن اختصاص دهند به تقویت لیسنینگ بپردازند و تکرار کردن آن در طول زمان میتواند بسیار تاثیر گذار باشد.از طرف دیگر موسیقی انگلیسی فرهنگ و تفکرات و احساسات افراد انگلیسی زبان را به ما می آموزد. میتوانیم پس از لیسنینگ به موسیقی انگلیسی ایده ها و نظرات خود را در مورد آن آهنگ با دوستان خود به اشتراک بگذاریم.

تقویت ذهن و روح :

همانطور که می دانید موسیقی غذای روح است. ماهیت وجودی انسان روحش است. برای اینکه همیشه شاد باشیم و بخندیم و انرژی مثبت داشته باشیم باید مراقب انرژی درونی خود باشیم. یکی از راههایی که باعث تقویت ذهن و روح می شود گوش دادن به موسیقی است. البته برای این منظور هر نوع موسیقی ای توصیه نمیشود. موسیقی بی کلام معمولاً تأثیر بیشتری بر روی افراد دارد. در تحقیقاتی که دانشمندان انجام دادند به این نتیجه رسیدند که موسیقی میتواند ضریب هوشی افراد را تا 7 درجه بیشتر کند. همین طور افرادی که می توانند یک ساز بنوازند باهوش ترند و از زندگی اجتماعی بهتری برخوردارند و در تحصیلات خود نیز موفق ترند.از این رو برای کسانی که در حال یادگیری انگلیسی مخصوصا لیسنینگ هستنند بسیار تاثیر گدار است.

محققان اعلام کردند که مغز موسیقیدانان از لحاظ ساختار و عملکرد با افرادی که با موسیقی آشنایی ندارند تفاوتهای زیادی دارد. موسیقی باعث می شود که قسمتهایی که در مغز مسئول پردازش و نواختن آهنگ خاص هستند تقویت شده، این بخش ها همچنین توانایی های حرکتی، مهارتهای شنیداری( لیسنینگ ) و ذخیره سازی اطلاعات را نیز کنترل می کنند، زمانی که فرد شروع به آموختن یک ساز می کند این قسمتها به طور قابل توجهی رشد میکنند و عملکرد دوران آموزش را روز به روز بهبود می بخشندو این برای آموزش انگلیسی شما نیز موثر است.

موسیقی روی هر بخش مغز انسان تأثیر می گذارد، و هر دو بخش مغز فرد را به طور همزمان رشد می دهد.

موسیقی انقدر تأثیر گذار است که می تواند هم بر شخص شنونده و هم بر شخص نوازنده تأثیر بگذارد. هم باعث بهبود وضع جسمی و روحی فرد شود و هم باعث تحریک واکنش های عاطفی و ذهنی در فرد شود.

دایره لغات :

موسیقی باعث میشود که کلمات برای مدت طولانی تری در ذهن باقی بمانند. یادگرفتن موسیقی همراه است با حفظ کردن نت ها و زمانبندی مناسب. بنابراین باعث می شود که کلمات را مدت طولانی تری در ذهن خود نگه دارید.این به این معنی می باشد که نه نتها موجب تقویت لیسنینگ بلکه بر دایره لغات انگلیسی هم موثر می باشد.

تأثیر شگرفی که موسیقی بر روی مغز می گذارد باعث می شود که انعطاف پذیری مغز بالاتر رود و قدرت پردازش و یادگیری مغز افزایش پیدا کند. بنابراین گوش دادن به موسیقی یا نواختن یک قطعه موسیقی می تواند تأثیر بسیار شگرفی بر روی یادگیری یک زبان خارجی داشته باشد.

به همین منظور در آموزش زبان انگلیسی نیز، گوش دادن به موسیقی بسیار توصیه می شود. موسیقی هم باعث آرامش و تغذیه روح می شود و هم بخش لیسنینگ ذهن را تقویت میکند و در نهایت قوه تخیل را فعال می کند.

شاید در ابتدا با گوش دادن به موسیقی به زبان انگلیسی حتی یک کلمه هم متوجه نشوید، اما از ادامه مسیر دلسرد نشوید. به مسیرتان ادامه دهید. کم کم گوش شما با این مسئله عادت میکند. کلمات را ازیکدیگر تمیز می دهد و لغات بیشتری را حفظ می کند.

برای شروع موسیقی های ملایم و با ریتم آرام را پیشنهاد میکنم، چون باعث میشود که با فهمیدن بخشی از کلمات آهنگ باعث ایجاد حس اعتماد به نفس در شما می شود. این حس شما را ترغیب میکند که بیشتر و بیشتر گوش دهید و بیشتر از قبل بر روی کلماتی که توسط خواننده ادا می شود تمرکز کنید.

برای اینکه بتوانید بیشتر با آهنگ ها ارتباط بر قرار کنید، می توانید متن شعر را از اینترنت جستجو کنید و حتی ترجمه آنرا نیز بدست آورید و با تکرار و تمرین آهنگ خواننده مورد علاقه خود را بخوانید.