فواید هویج و ماسک هایی که میتوان با هویج درست کرد. - بخش اول

 

 

 

هویج در میان سبزیجات زمستانی معجزه آسا در ردیف های اول جای می گیرد. بخاطر استفاده از هویج در سوپ ها، وعده های غذایی، دسرها، اسموتی ها، آبمیوه ها، ماسک های پوست و مو از این میوه هم میتوان بصورت خوراکی و هم بصورت استعمال خارجی به شکل ماسک استفاده نمود. هویج یک منبع بسیار غنی از بتا کاروتن که یک آنتی اکسیدان قوی است می باشد. بتا کاروتن در روده کوچک به ویتامین A تبدیل می شود و بدن را از تخریب رادیکال های آزاد محافظت می کند. همچنین با حفظ سلامت مو، پوست و ناخن ها، خطر ابتلا به بیماری قلبی را هم کاهش می دهد.

هویج همچنین یک گیاه بسیار غنی از فیبر است و به همین دلیل برای سیستم گوارش بسیار خوب است و کمک می کند تا بهتر کار کند. بنابراین به بهبود بیماریهایی مانند یبوست که درنتیجه عملکرد ضعیف سیستم گوارش بوجود می آیند کمک می کند.

این یکی از سبزیجات کم کالری است که برای رژیم های غذایی مناسب است و فرد را سیر نگه می دارد.

بتا کاروتن و سایر آنتی اکسیدان های موجود در هویج نیز نقش مهمی در مبارزه با سرطان دارند. در بعضی از مطالعات نشان داده شده است که افرادی که از نظر تامین بتا کاروتن بخوبی تغذیه می شوند احتمال ابتلا به سرطان ریه، سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ در آنها کمتر است.

مطالعات و تحقیقات اخیر نشان داده است که مواد شیمیایی زیست فعال موجود در آب هویج  مانع از رشد سلول در بیماری های لوسمی و لنفوئید میلوئیدی می شود.

 

 

 

مطالعه دیگری نشان داده که افرادی که بصورت منظم هویج و سبزیجات با رنگهای زرد و نارنجی تیره مانند هویج را مصرف میکنندنسبت به افرادی که از این سبزیجات مصرف نمیکنند 32٪ کمتر در معرض بیماریهای قلبی عروقی قرار می گیرند.

مشاهده شده است که عمل تبدیل شدن بتا کاروتن  موجود در هویج در روده کوچک به ویتامین A ، به عملکرد تنظیم نور در چشم ها و به حفظ رطوبت چشم کمک می کند.

هویج به غیر از داشتن بتا کاروتن از نظر پتاسیم نیز در لیست سبزیجات غنی از پتاسیم قرار می گیرد. پتاسیم نیز یکی از مواد معدنی حیاتی بدن انسان است زیرا به حفظ سلامت قلب، کاهش قند خون، کمک به پیشگیری از گرفتگی عضلانی و حفظ عملکرد طبیعی مغز کمک می کند. 

هویج از سبزیجات بسیار مفید برای سیستم ایمنی بدن می باشد و بدلیل اینکه حاوی ویتامین های B، C و A، آهن، روی و مس است تقویت سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد و بدن را از عفونت ها محافظت کرده و مقاومت را افزایش می دهد.

هویج جزء سبزیجاتی است که دارای خواص محافظتی برای پوست است. مصرف منظم هویج پوست را در مقابل اشعه های UV محافظت می کند. البته این ویژگی برای رفتن به بیرون و بودن در معرص تابش آفتاب به تنهایی کافی نیست. در کنار مصرف منظم هویج باید از کرم ضد آفتاب مناسب نیز استفاده شود.

هویج همچنین دارای عناصر قلیایی است که خون را تمیز و تصفیه می کند. فیبر مواد مغذی موجود در آن باعث کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب می شود. باکتری های موجود در دهان را پاک و از سلامت دندان ها محافظت می کند. مصرف منظم آن خواص محافظتی در برابر زخم معده دارد. عملکرد کبد را بهبود می بخشد و کمک می کند  تا از سموم پاک شود. بتاکاروتن موجود در هویج از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند. به مرطوب ماندن پوست و بهبود لکه ها و زخمهای موجود در پوست کمک می کند.

 

برای مشاهده ادامه مقاله و دستور درست کردن انواع ماسک های مناسب برای پوست و مو با استفاده از هویج، به مقاله ی بعدی که در سایت www.ENG45.COM و در لینک https://www.en45.com/enarticles/post/831 نوشته شده است  مراجعه نمایید..

 


 

 

 

 

آموزشگاه آنلاين زبان انگليسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.