رفتینگ

رفتینگ
 
 
 
 
 
Rafting یا رفتینگ چیست؟
 
به قایق سواری دررودخانه های خروشان رفتینگ rafting میگویند.
این ماجراجویی گروهی معمولا توسط یک راهنما دررودخانه هاای روان و خروشان انجام میگیرد. این نوع قایقرانی درسرتاسرجهان انجام میشود و یکی از پرهیجان ترین ورزش های آبی به شمار میرود. دراین سواری این شما نیستید که قایق را میرانید بلکه این جریان رود است که شمارا به جلو میراند. مدت زمان آن هم معمولا بین دو تا سه ساعت است.
 
چه نوع قایقی استفاده می شود؟
 
قایق این ورزش مفرح یک قایق بادی بزرگ است و دراندازه های مختلف 4 تا 18 نفره وجوددارد که براساس شدت خروشانی رودخانه معمولا رفت ها به تعداد افراد شش, هشت و یا ده نفره تقسیم می شوند. رفت های مدل جدید بصورتی ساخته شده اند که آب ریخته شده توسط جریان آب به داخل قایق را خودبخود خالی میکند و جنسش ازنوعی است که به هنگام برخورد با صخره ها و سنگهای اطراف صدمه نمیبیند.
 
رفتینگ به چه صورت انجام میگیرد؟
 
این ورزش بصورت تیمی انجام میگیرد و معمولا درسفرهای رفتینگ مسافرانی که به آب وارد میشوند نیاز به یک راهنمای باتجربه یا کاپیتانی که قایق را دراختیار بگیرد دارد. مسافران همچنین باید دستورات راهنما را انجام دهند و درصورت لزوم آماده به کمک یکدیگرنیزباشند. این آموزشها قبل ازشروع رفتینگ انجام میگیرد.
 
نقش راهنماها
 
راهنماها وظیفه دارند تا امنیت را برای مسافران به وجود بیاورندو با یاد دادن نکات ایمنی به مسافران دراین روند باید پیش بروند. نکاتی همچون طریقه ی شنا درآب درصورت افتادن داخل رودخانه, به خاطر سپردن نحوه ی پاروزدن و دستوارت دیگر. وی همچنین باید بتواند درمواقع لازم مسیرراتشخیص دهد که کدام بهترین و پرهیجان ترین مسیرو البته امن ترین مسیر است.
 
تجهیزات موردنیاز
 
تجهیزاتی که دراین قایقرانی برای مسافران لازم است عبارتند ازجلیقه ی نجات, لباسهای مخصوص, کلاه ایمنی و یک پارو. تجهیزات موردنیاز راهنما هم شامل قایق, طناب, دستگاه ارتباطی, سوت, چاقوی رودخانه, حلیقه ی نجات, کیف کمکهای اولیه و پاروی بزرگ است.
 
نقش راهنما همانطور که قبلا هم گفتیم راهنما باید رودخانه خوانی را بداند یا به اصطلاح بلد رودخانه باشد. چراکه رودخانه دارای ویژگیهای مخصوص خود است. ویژگیهایی همچون حجم آب, فرود عمودی, مواقع, آوار, سنگ ها, سنگ های کم عمق, سوراخ ها, امواج و غیره که امواج را تشکیل می دهند. یک راهنمای خوب باید مناسب ترین مسیررا انتخاب کند که هم هیجان داشته باشد و هم امنیت.
 
رودخانه های مناسب رفتینگ دردنیا
 
رودخانه های معروف دنیا برای رفتینگ عبارتند از:
 
رودخانه ی نیل دراوگاندا که بهترین زمان برای رفتن به آنجا ژانویه است.
رودخانه مگپای, کانادا که دراتاوا قراردارد و بهترین ماه برای انجام رفتینگ درآنجا ماه اوت و سپتامبراست.
رودخانه سان کسی درنپال که بهترین ماه برای انجام رفتینگ درآنجا بین ماههای سپتامبر و ژانویه است.
رودخانه فرانکلین, تاسمانی دراسترالیا که درتمامی فصل تابستان مکانی مناسب برای رفتینگ است.
 
کلمات مربوطه:
رفتینگ rafting
قایق این ورزش raft
رودخانه river
راهنما guide
 

آموزش آنلاین زبان انگلیسی
 
 
 
 
 
آموزشگاه آنلاین زبان انگلیسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.