ورزش و تأثیر شگرف آن بر روی عملکرد مغز و سلامت روان افراد به چه صورت است

 ورزش و تأثیر آن بر سلامتی ذهن و روان افراد

  

ورزش یکی از راههایی است که با کمک آن می توانیم بر سلامت و قدرت ذهن خود تأثیرات مثبت و شگرفی بگذاریم. با برخی از تأثیرات ورزش در طول دوران کودکی و در مدرسه آشنا هستیم. تأثیراتی همچون طول عمر استخوان ها، بهبود عملکرد دستگاه گوارش. اما اگر در این زمینه بیشتر تحقیق کنیم به این موضوع پی می بریم که ورزش می تواند بر سلامت ذهن نیز تأثیر بگذارد.

بر اساس مطالعه دانشمندان به این نتیجه دست یافته اند که ورزش به طور قطع بر روی سلامت ذهن و فعالیت های مغز و عملکرد آن تأثیر می گذارد.

ورزش باعث کاهش استرس در افراد می شود.

اولین تأثیر ورزش بر روی افراد، کاهش استرس است. ورزش شما را از استرس و تنش های یک روز کاری سخت رها می کند. در اصل با انجام دادن ورزش غلظت نوراپینفرین در بدن بالا می رود و هورمونی که از غدد فوق کلیوی ترشح می شود، پاسخ مغز به استرس را کاهش می دهد.

ورزش شادی شما را افزایش می دهد.

زمانی که حرکت های سخت ورزشی را انجام می دهید، برای شروع شاید سخت به نظر برسد اما به شادی بعدش می ارزد. ورزش اندورفین بدن شما را افزایش می دهد. هورمون شادی را در بدن شما فعال می کند. بنابراین ورزش کردن یکی از تجویز های پزشکان به افراد افسرده و مضطرب  و افرادی که صرفاً احساس غم میکندد، می باشد. ورزش دقیقاً مانند قرص های ضد افسردگی عمل میکند و حتی شاید بهتر از آنها باشد.

ورزش باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می شود.

ورزش باعث می شود که به خودتان بیشتر عشق بورزید. شما می توانید بر روی تردمیل بدوید و اعتماد به نفس خود را بهبود بخشید و با این کار شرایط ذهنی تان را نیز بهتر کنید.

ورزش زوال عقل را عقب می اندازد.

واقعیت تلخی که باید با آن کنار بیایید این است که پیری  به مغز آسیب می زند. بیماری هایی همچون آلزایمر می تواند به سلول های مغز صدمه بزند و کارکرد آنها را مختل کرده یا از بین ببرد. البته قرار نیست که رژیم غذایی سالم و ورزش بیماری آلزایمر را درمان کند، اما از انحطاط هیپوکامپ که بخش مهمی از مغز برای حافظه و یادگیری است، جلوگیری می کند.

ورزش اضطراب را کاهش می دهد.

زمانی که بر روی تردمیل می دوید شاید فکر کنید که فقط مقدار کمی از کالری بدن خود را می سوزانید، اما در واقع اینطور نیست. موادی که بعد از تمرین در بدن شما آزاد می شود می تواند تا حد بسیار زیادی اضطراب را در بدن شما کاهش دهد و آرامش را به شما بازگرداند.

ورزش باعث قدرتمند شدن ذهن شما می شود.

ورزش مستمر منجر به ایجاد سلول های مغزی جدید به نام نوروژنرز می شود. این سلول ها عملکرد مغز را بهبود می بخشند و سطح پروتئین مشتق از مغز (BDNF) را در بدن بالا می برد این کار قدرت تصمیم گیری، تفکر و یادگیری را افزایش می دهد.

ورزش شما را باهوش تر می کند.

ورزش و تعریق عملکرد هیپوکامپ را افزایش می دهد. این غده عملکرد حافظه و یادگیری را در مغز افزایش می دهد. قدرت تأثیر ورزش فقط برای کودکان نیست، در بزرگسالان نسز قدرت یادآوری واژگان را افزایش می دهد.

ورزش باعث کنترل اعتیاد ها می شود.

مغز انسان در پاسخ به لذت هایی مانند ورزش، غذا، سیگار و یا حتی الکل ماده ای به نام دوپامین را ترشح می کند. اعتیاد در افراد به علت همین دوپامین می باشد. ورزش در کوتاه مدت مغز را تحریک میکند و با آزاد کردن دوپامین ، باعث انحراف مغز از مواد اعتیاد آور می شود. اعتیاد هایی مانند اعتیاد به سیگار ممکن است ساعت بدن شما را بهم بریزد، اما ورزش به هماهنگی دوباره و بازگشت ساعت بدن شما به حالت عادی کمک میکند.

ورزش خواب شما را تنظیم میکند. یک ورزش سبک و مناسب به اندازه یک قرص خواب می تواند بر روی شما تأثیر بگذارد. ورزش 5 تا 6 ساعت قبل از خواب می تواند خواب شما را تنظیم کند.

ورزش باعث می شود که کار بیشتری انجام دهید.

افراد ورزشکار به طور متوسط توانایی انجام کار بیشتری را دارند، بنابراین از کار های حرفه ای خمود عقب نمی مانند. زمانی که به شدت سرتان شلوغ است، باز هم برنامه باشگاه را از تقویمتان حذف نکنید، یا حد الامکان پیاده روی را جایگزین آن کنید.

ورزش باعث افزایش خلاقیت شما می شود.

ورزش به شکل عجیبی بر روی خلاقیت شما تأثیر می گذارد. تمرین در هوای آزاد و ارتباط با طبیعت تأثیر زیادی بر روی سلامت مغز و خلاقیت شما می شود. اگر پروژه ای دارد که به خلاقیت زیادی نیاز داشت حتما برای به روز کردن بدن و مغزتان به صورت همزمان، پیاده روی کنید.

ورزش باعث می شود هم به خود و هم به دیگران کمک کنید.

بر اساس مطالعات به عمل آمده بر روی ورزش های هوازی، به این نتیجه رسیده اند که عملکرد افراد در ورزش های تیمی، زمانی که با فرد دیگری همراه هستند بیشتر است. دلیل آن هر چیزی می تواند باشد مثلاً رقابت کردن با همراه ورزشی تان. اما علت هرچه که می خو.اهد باشد، مهم این است که بودن در یک تیم می تواند توان شما را در برابر درد نیز بالا ببرد. این مسئله فقط برای ورزش های قهرمانی نیست، این راهکار می تواند بر تمرین های ابتدایی نیز صادق باشد.

امروز روز ورزش و تربیت بدنی است. شاید نقطه شروع شما همین امروز باشد.


 آموزش آنلاین وسریع زبان انگلیسی

آموزشگاه آنلاین زبان انگلیسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.