Color Codes and Meanings

Color Codes and Meanings

 

 

  

کد بندی رنگ ها Color coding سیستمی برای نمایش اطلاعات توسط رنگ های مختلف میباشد، اولین بار از این سیستم در پرچم ها flags برای برقراری ارتباط در فاصله های زیاد استفاده شد: Semaphore communication.

انگلستان برای این نوع از ارتباطات طرح کد بندی رنگ ها color codes scheme را ساخت که در این سیستم رنگ قرمز به معنای خطر danger و رنگ سفید به معنای امنیت safety می باشد، همچنین هر رنگ دیگری نیز معنای خاص خود را داراست. با پیشرفت علم شیمی chemistry و دیگر علوم و پیشرفت روز افزون تکنولوژی، طرح کد بندی رنگ ها از هر جهت لازم necessary شد، در واقع از این سیستم برای طبقه بندی categorization و جداسازی مفاهیم و وسایلی استفاده می شود که بسیار مشابهند و امکان اشتباه و خطا در آن زیاد است، برای مثال: سیم پیچی wiring وسایل الکترونیکی electronic devices، قرص های دارویی pharmaceutical pills، بازی های کامپیوتری( برای مشخص کردن امتیازها، فرصت ها و یا تشخیص دوست از دشمن)، راه یابی Navigation،

از این کدبندی در زمینه های بسیاری استفاده می شود، در آمریکا سیستمی به نام Homeland Security Advisory System وجود دارد که پس از واقعه 11 سپتامبر بنا گذاشته شد، در این سیستم از رنگ های متفاوت( قرمز، نارنجی، زرد، آبی و سبز( به ترتیب امنیت بیشتر می شود)) برای شرح میزان امن بودن مکانی  از نظر تروریستی استفاده می شود مثلا در فرودگاه ها airports، مکان های عمومی public places و ...

به طور مشابه سیستم دیگری به نام hospital emergency codes وجود دارد که در آن از ترکیب incorporation رنگ های زیادی استفاده شده است، مثلا در هنگام وقوع ایست قلبی cardiac arrest از کدبندی آبی( ترکیبی از آبی های مختلف) استفاده میشود. هم چنین بعضی اوقات در این کدبندی ها از اعداد نیز استفاده می شود.

البته استفاده از کدبندی رنگ ها همیشه هم خالی از اشکال نیست error-free، مثلا اگر در فرم ها یا نامه ها از رنگ های زیادی استفاده شود می تواند توجه را از متن سیاه بردارد و تمرکز خواننده از بین برود distract attention، همچنین تفسیر و استفاده از این کدبندی برای افراد نابینا blind و یا افرادی که کوررنگی color blind دارند امکان پذیر نیست.

عموما رنگ ها معانی متفاوتی دارند و در ذهن ما هر رنگی معنای خاص خود را دارد برای مثال همانطور که بیان شد، ما با دیدن رنگ قرمز احساس خطر و با دیدن رنگ سفید احساس امنیت می کنیم، در واقع رنگ ها یک نوع ارتباط غیر کلامی non verbal هستند.

رنگ قرمز رنگ انرژی energy، شور passion، جاه طلبی ambition و همچنین رنگ مربوط به عصبانیت است. رنگ نارنجی نشان دهنده ارتباطات اجتماعی social communication و خوش بینی optimism است، زرد نشان دهنده روشن فکری intellect و ذهن باز است و به طور کلی نشان دهنده شادیست، اما می تواند نشانه ی کم تحملی impatience و یا انتقاد criticism نیز باشد. رنگ سبز رنگ تعادل balance و رشد growth است. آبی نشان دهنده ی اعتماد trust و صلح peace، همچنین وفاداری loyalty و محافظه کار بودن conservatism و یا سرد و بی تمایل بودن است. 


آموزش آنلاین و سریع زبان انگلیسی 

  

 

آموزشگاه آنلاين زبان انگليسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.