نکات ضروری برای داشتن یک کوهنوردی سالم و به دور از خطر

 

آموزش آنلاین زبان انگلیسی

 

 

کوهنوردی یکی از ورزش های لذت بخش و در عین حال پرطرفدارین شکل طبیعت گردی و در عین حال یکی از ورزشهای چالش برانگیز و پرزحمت است که همزمان هم لذتی وصف ناشدنی را به شما هدیه میکند و هم به حفظ و بهبود سلامتی فیزیکی و روحی شما کمک میکند. برای اینکه بتوانید در این ورزش پر مخاطره و زیبا شرکت کنید و از آن لذت ببرید باید نکاتی را در مورد آن بدانید که این نکات به شما کمک میکند تا هر چه بهتر بتوانید از ورزش خود لذت برده و کمترین خطرات را حس کنید.

آموزش های کوهنوردی؛ کوهنوردی یکی از ماجراجویی های تمام عیار است و به هیچ عنوان نباید آن را دست کم بگیرید. برای اینکه کوهنورد خوبی باشید باید علاوه بر آشنایی با نحوه صحیح پیمایش مواردی همچون نقشه خوانی، جهت یابی و کار با طناب را نیز به درستی یاد بگیرید. باید درک درستی از وضعیت آب و هوایی منطقه ای که میخواهید بروید داشته باشید و سپس اقدام به کوهنوردی کنید. حتما از سازمان های معتبر کوهنوردی کمک بگیرید و یا با دوستان آشنا به منطقه گفتگو کنید.

آماده سازی و برنامه ریزی برای کوهنوردی؛ برای آماده سازی و برنامه ریزی صعود خود وقت بگذارید. هر قدر وقت و زمان بیشتری برای آماده سازی خود بگذارید از صعود دلچسب تری لذت خواهید برد. برای شناخت مسیر های پاکوب و رایج زمان بگذارید. از دوستانتان کمک بگیرید و در اینترنت سرچ کنید. همیشه بسته لوازم کاربردی کاملی را با خود ببرید. پیش از شروع کوهنوردی همیشه وسایل خودتان را چک کنید.

کفش مناسب کوهنوردی؛ در کوهنوردی کفش شما سرماسه اصلی شماست. کفش در تمامی رشته های کوهنوردی اعم از سنگ نوردی، کوهپیمایی، جنگل پیمایی مهمترین وسیله شما به حساب می آید.

کفش خوب باید رویه ای محکم و قابل ارتجاع داشته باشد، ضد آب باشد، قابلیت تعریق داشته باشد، تا حدی برای راحتی پا، نرم و قابل انعطاف باشد، در برابر سرما، گرما و عوامل محیطی مقاوم باشد، بندها تا نزدیکی پنجه پا ادامه داشته باشد و تا روی پا و قوزک پا را بپوشاند.

کفش هایی از جنس پارچه کرتکس و سیمپاتکس که یک زرفه بوده و در برابر زطوبت و باد عایق بوده و امکان تنفس پا داخل کفش را فراهم میکند مناسب هستند. کفی کفش نیز باید چسبندگی و اصطحکاک خوبی داشته باشد، خاصیت ضربه گیر داشته باشد، عاج های عمیق و مقاوم در برابر سایش داشته باشد، وضعیت استقرار کف پا را داخل کفش حفظ کندو انعطاف پذیری آن مناسب باشد.

شناخته شده ترین کفی کفش کوهنوردی برندی به نام ویبرام است که لایه ای ترکیبی از کربن و لاستیک و با استحکام و ضد لغزش است. تقریبا تمامی کمپانی های مختلف و معتبر تولید کفش از این برند در ساخت کفش هایشان استفاده میکنند.

تغذیه در کوهنوردی؛ مطمئن شوید که غذا و آب کافی با خود دارید. به طور کلی هر چه ارتفاع پیمایش بیشتر شود باید از خوراکی هایی که نیاز به آب و اکسیژن است بیشتر استفاده کنید. خوراکی های سنگین برای کاهش ضعف بدنی در هنگام فرود مناسب هستند. نان و سیب زمینی مصرف کنید. آزاد کردن انرژی از چربی ها در بدن به اکسیژن و آب زیادی نیاز دارد، بنابراین در ارتفاعات بالا از مواد غذایی چرب استفاده نکنید و در فواصل زمانی تغذیه تان را طوری تنظیم کنید که بدن از ذخیره چربی هایش بیش از اندازه استفاده نکند. در طول مسیر آب زیاد بنوشید تا دچار سرگیجه نشوید.

بررسی وضعیت آب و هوا پیش از شروع برنامه؛ قبل از شروع کوهنوردی حتما وضعیت آب و هوا را چک کنید. رفتن به قله را همیشه می توان به تعویق انداخت. به ویژه اینکه وقتی در هوای مناسب و مطبوع تان کوهنوردی میکنید هم احتمال دستیابی به ارتفاعات بالا بیشتر است و هم اینکه مسلما لذت بیشتری از بودن در کوهستان می برید.

لوازم اورژانس و ضروری همراه خود ببرید؛ همیشه کمک های اولیه و ضروری اضافه با خود داشته باشید. حتی یک جفت دستکش اضافه هم ممکن است به کارتان بیاید. اگر در برنامه های پر مخاطره شرکت می کنید می توانید پناهگاههای انفرادی سبک و کم جا را با خود همراه ببرید.

مهارت های نجات و کارهایی که در مواقع خطر باید انجام دهید را با خود همراه داشته باشید. باید برای مواقع خطر و حتی بدون نیاز به فکر کردن عمل کنید و تصمیم درست بگیرید. این فقط زمانی اجرایی می شود که شما آموزش های لازم را دیده باشید. بنابراین در ساده ترین مسیر ها نیز هیچ گاه خزر را از خودتان دور نبینید.

در مواقع خطر آرام باشید، عجله نکنید. برآورد کلی و سریع از آسیب ها و تلفات به دست بیاورید. مشخص کنید آیا افراد گروه یا خودتان قادر به کاهش آسیب دیدگی ها تا حد قابل قبولی هستید یا خیر. فرد آسیب دبده را بدون مراقبت قرار ندهید. همیشه وسایل ارتباطی ضروری همراه خود داشته باشید. برنامه های کمک های اولیه آموزشی را در دستور کار خود قرار دهید و حتما در دورههای کمک های اولیه شرکت کنید.


آموزش آنلاین زبان انگلیسی

 

 

 

 

آموزشگاه آنلاین زبان انگلیسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.