هنر اجرا و پرفورمنس آرت برانگیخته شده از دل تاتر

 

آموزش آنلاین زبان انگلیسی 

 

 

پرفورمنس آرت رسانه ایست برای دنیای پست مدرن. میتوان به جرآت بیان کرد که پرفورمنی آرت تنها جریان برآمده از پست مدرنیسم است. المان های پرفورمنس آرت در بسیاری جاها از پست مدرنیسم هم فراتر رفته است. این هنر در دهه های دو و سه چنان پیشرفت کرده که و تکامل یافته که کم کم به مکتب و تفکری با شاخصه های مستقل از پست مدرنیسم دست پیدا کرده است چنان که باید آن را یک شاخه جدا و مستقل تعریف کرد. امروزه از پرفورمنس می توان به عنوان یک شاخه مهم اجرایی در بیان هنری نام برد. اما باید خاطر نشان کرد سهم کودکان و نوجوانان از این سبک جدید هنری اندک است.  در فارسی به پرفورمنس آرت هنر اجرا یا هنر نمایشگون گفته می شودرفورمنس هنری است مرتبط با دیگر رشته های هنری که برای بینندگان اجرا می شود. این اجرا میتواند از پیش نوشته شده باشد یا فی البداهه باشد. گاهی هماهنگ شده باشد یا گاهی ذاتی و خودجوش و یا دقیق و از پیش طراحی شده، همراه با شرکت کنندگان و بینندگان و یا بدون حضور آن ها اجرا شود. اجرای پرفورمنس مس تواند به صورت زنده و یا از طریق رسانه باشد. در واقع پرفورمنس مس تواند هر موقعیتی را که دارای چهار عنصر پایه ای زمان، مکان، بدن اجرا کننده و یا حضور رسانه ای آن و رابطه ی میان اجرا کننده و بیننده است را شامل شود.

هنر پرفورمنس در واقع راهی است که میتوان از سریق آن با گروه وسیعی از مردم ارتباط برقرار کرد و با آنها معاشرت کرد و آنها را نیز به معاشرت دوباره با فرهنگ و هنر واداشت. پرفورمنس هر آنچه برای جذب مخاطب لازم است در کیسه خود دارد. این به خلاقیت هنرمند بر میگردد که برای همراه نمودن مخاطبش از چه ابزاری استفاده میکند و کدام را از کیسه اش خارج میکند. فضا در یک اجرای پرفورمنس محدودیت ندارد. در گوشه یک رستوران، کنار خیابان، زیر درختان پارک یا یک گالری هنری می تواند فضاهای مناسب اجرا باشند. اما تنها چیز مهم در اجرای یک پرفورمنس حضور مخاطب است. پس پرفورمنس می تواند هر جایی که چشمان جستجوگر مخاطب آنجاست اجرا شود و متولد شود.

برخی افراد پرفورمنس را در تاتر خلاصه میکنند اما پرفورمنس تنها به وسیله تاتر اجرا می شود. پرفورمنس از تاتر گرفته شده است اما به صورت بنیادی متصل به تاتر نیست، در واقع پرفورمنس آرت در ابتدا در دنیای نقاشی و مجسمه سازی متولد شده بود و بعد وارد تاتر شد. در واقع این هنر در دهه های شصت میلادی از دل هنرهای تجسمی بیرون آمد.


 

 

 

 

آموزش آنلاین زبان انگلیسی    

آموزشگاه آنلاین زبان انگلیسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.