تاریخچه ادبیات یکی از شاخه های هنر هفتم

آموزش آنلاین زبان انگلیسی 

 

 

ادب از دیدگاه واژه شناسان به معنی طرف و حسن تباول است. برخی افراد نیز در فارسی ادب را به معنب فرهنگ ترجمه کرده اند. ادب یا فرهنگ همان دانش است. به این معنا که واژه ادب را می توان به هنر، حس معشرت و شیده پسندیده با سخن اشاره کرد. ادب در اصطلاح نام دانشی است که قدما آن را شامل این علوم دانسته اند.

از دیدگاره ادبای قدیم ادب تعریف دیگری دارد. از نظر بزخی ادبا ادب فضیلت اخلاقی، برخی پرهیز از انواع خطا و برخی آن را مانند فرشته ای دانسته اند که صاحبش را از ناشایستی ها باز می دارد.

علم ادب در اصطلاح علمای ادبیات مشتمل بر اکثر علوم ادیبه است. نحو، لغت، تصریف، عروض، قوافی، صنعت شعر، تاریخ و انسان

ادیب کسی است که دارای تمام این علوم یا یکی از آنها باشد.

علم ادب بر اساس طعریغ علمای ادیب مشتمل بر اکثر علوم ادیبه است. مردم غالبا بین ادبیات و آثار مذکور دیگر تفاوت قائل می شوند. اصطلاحات تخبل ادبی و شایستگی ادبی غالبا به منظور تشخیص آثار ادبی از یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرد. تقریبا اکثر انسان های با سواد دنیا آثار چارلز دیکنز را خوانده اند و آن را در زمره ادبیات تلقی می کنند اما برخی نظری متفاوت دارند. آن ها آثار جفری آرچر را شایسته این می دانند که در طمره ادبیات قرار گیرند. در یونان باستان معتقد بودند که ادب فقط به معنی و مفهوم شعر به کار می رود و علوم ادبی نزد آن ها علم شعر بوده اند.

حماسه گیمگلش یکی از آثار ادبی شناخته شده در جهان است. بسیاری از پژوهشگران گیمگلش را نخستین حماسه بشر می دانند. در این حماسه که تاریخ نگارش آن به سال 2700 پیش از میلاد بر میگردد در مورد موضوعاتی همچون قهرمانی، دوستی، شکست و جستجو به دنبال زندگی ادبی می پردازد.  در هر دوره تاریخی یکی از گونه های ادبیاتی برجسته میشوند. نخستین آثار ادبی بیشتر جنبه های پنهان و پیدا مذهبی را نشان می دهند و ریشه تعلیمی دارند. پس از قرون وسطی سرشت نا متعارف آثار رمانتیک رشد پیدا کردند. و آنها در عصر روشنگری باعث بروز حماسه های ملی و آثار فلسفی شدند. رمانتیسم بر ادبیات عامیانه و مسایل عاطفی تاکید می کرد و به این گونه بود که در سده 19 میلادی راه را برای ظهور رئالیسم و ناتورالیسم که در پی کشف مصادیق واقعیت بودند باز کرد. سده 20 میلادی نیز به شکوفایی سمبولیسم در توصیف و توسعه شخصیت نقش به سزایی در ادبیات ایفا کرد.


 

آموزش آنلاین زبان انگلیسی 

آموزشگاه آنلاین زبان انگلیسی EN45.com

 دیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.