مسایل اقتصادی در دنیا و تاثیر آن بر کشور ایران

 

اموزش آنلاین زبان انگلیسی 

 

  

مسایل اقتصادی این روزها به یکی از بزرگترین معضلات دنیا بدل شده است. سال گذشته سزمایه گداران نگران وقوع رکود در آمریکا بودند. در حالیکه ارز چین تحت فشار نزولی شدید قرار گرفته بود و همه از فرود سخت دومین اقتصاد بزرگ جهان در هراس بودند.

این وحشت در سال 2016 به حدی بود که شاخص اس اند پی 500 بیش از 10 درصد 20 روز پایانی سال شاخص های بزرگ وال استریت در رکورد بالایی قرار دارند.

در حال حاضر یک احیای جهانی هماهنگ در جریان است که سرمایه گداران را نسبت به دورنمای اقتصادی آمریکا و جهان در سال 2017 خوش بین ساخته است. برآورد می شود رشد تولید ناخالص داخلی آمریکا در نیمه دوم سال به 2.6 درصد در مقایسه با 1.1 درصد در نیمه اول تسریع شود.

با توجه به خوش بینی که با نزدیک شدن به پایان سال وجود دارد، پایگاه اینترنتی فوربس به بررسی موضوعات اصلی پرداخته که سرمایه گذاران باید در سال 2017 به آنها توجه کنند.

انتظار رشد قوی تر اقتصاد و افزایش سریعتر ترخ های بهره در آمریکا نسبت به اروپا و ؤاپن، ارزش دلار ار به بالاترین سطح در 14 سال اخیر رسانده است. دلار قوی احتمالا بر فعالیت تولید و رشد صادرات آمریکا در سال آینده تاثیر منفی خواهد گذاشت. این مسئله از این جهت مشکل آفرین است که تولید کنندگان آمریکایی از اواخر سال 2014 در رکود بوده اند.

نگرانی سرمایه گذاران نسبت به چین با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال ذ2016 تخفیف پیدا کرد. به نظر می رسد رشد اقتصادی چین تحت تاثیر تسهسل سیایتها و مقررات رگولاتوری در بازارهای املاک و وام دهی تثبیت شده است. چین با دیگر شاهد دو رقمی شدن قیمت مسکن و رشد وام دهی بوده است. اما در واقع ناترازی اقتصادی چین وخیم است.

انتظارات برای رشد قوی تر اقتصاد و تورم آمریکا تحت تاثیر انتظارات برای تدابیر مالی بوده است که با استقراض دولت تامین می شوند. دور نمای مذکور بازار اوراق قرضه را تحت فشار قرار داده و بازه اوراق خزانه آمریکا را فروخته و بر فشار بر بازه افزوده اند.

البته همیشه اقتصاد آمریکا و چین دو ابر قدرت اقتصادی دنیا بر اقتصاد ایران تاثیر گذاشته است. باشد که با تمهیدات دولت مشکلات اقتصادی که در کشور ایران است درست شود و مردم از لحاظ اقتصادی فشار کمتری را متحمل شوند.


 

اموزش آنلاین زبان انگلیسی 

 

 

آموزشگاه آنلاين زبان انگليسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.