کارت های اعتباری

کارت های اعتباری

 

 

 

با به وجود آمدن کارت های اعتباری انتقال پول money transfer و استفاده از خدمات بسیار آسان تر از قبل شد به طوری که امروزه این گونه کارتها به هر شکلی از اسکناس ها برتری و کاربرد بیشتری دارند. علت این محبوبیت popularity چیست؟ آنها به راحتی حتی در کوچکترین pockets جیب ها قابل حمل portable هستند همچنین از آنجایی که به طور ذاتی ارزشی ندارند پس امن ترین راه حمل و یا انتقال پول است.

روند تکامل evolution این کارت های اعتباری چگونه بوده است؟

ابتدا در سال 1850 آمریکن اکسپرس American Express( شرکت خدمات مالی) شکل گرفت، Henry wells و William G  و  John Butterfield یک شرکت تحویل سریع را برای رقابت با خدمات  پست آن زمان راه اندازی کردند.با آنکه در آن زمان هنوز موسسه مالی financial institute محسوب نمیشدند از بزرگترین مشتریان آن ها بانک ها بودند.

در سال 1865 سکه های شارژی charge coins ساخته شد، در ابتدا جنس آن ها از سلولوئید ( حالت اولیه پلاستیک) بود اما بعدها از کوپر، آلومینیوم و فلز ساخته شد و به نام سکه های شارژی معروف گشت که نوع اولیه کارت های اعتباری بودند و در شکل ها و فرم های متفاوتی وجود داشتند.

در سال 1882 آمریکن اکسپرس نظام مالی را معرفی می کند که در آن زمان از هر گونه روش انتقال پول امن تر شناخته شد و بدین صورت از یک شرکت تحویل سریع تبدیل به موسسه ای مالی می شود.

در سال 1891 آمریکن اکسپرس چک های مسافرتی Traveler’s check را معرفی می کند و این چک ها محبوبیت زیادی پیدا می کنند به طوری که به مدت 10 سال 6 میلیون از آن ها سالانه annually فروش رفت.

در سال های بین 1935 تا 1950  صفحات شارژی Charge plates بسیار محبوب گشتند، در واقع از نظر ظاهری بسیار شبیه به کارت های اعتباری امروزه بودند و روی آن نام و آدرس و مشخصات دارنده نوشته می شد و عموما در فروشگاه های عمومی department store استفاده می شد.

در سال 1950 Frank McNamara کارت Diner’s club  معرفی کرد که به وسیله آن می توانستند هزینه های تفریحی و مسافرتی entertainment and travel’s expenses خود را بپردازند، این ایده زمانی به ذهن او خطور کرد که کیف پول wallet خود را در ناهار کاری business lunch جا گذاشت. این اولین کارت اعتباری بود که به استفاده عمومی رسید.

در سال 1959 آمریکن اکسپرس اولین کارتهای اعتباری پلاستیکی PVC را منتشر کرد که شروعی برای تغییر جنس کارت ها از مقوا cardboard به پلاستیک بود.

در آگوست سال 1966 گروهی از بانک های کالیفرنیا گردهم آمدند تا اولین سیستم ملی کارت های اعتباری national credit card system را تنظیم کنند، کمیته ها از اعضای بانک ها تشکیل شده بودند و استاندارد ها و قوانین برای اولین بار در آنجا نوشته شد.

در سال 2002 کارت های اعتباری کوچک توسط شرکت Discover card معرفی شدند که به اندازه آویز کلید بودند ولی همان ارزش کارت اعتباری را داشتند.

در جولای سال 2008 شرکت discover شرکت dinner’s club را خریداری کرد، از آن پی دارندگان کارتهای discover  میتوانستند از آن کارت در مکان هایی که dinner’s club ارزش داشت استفاده کنند.

در سال 2015 امنیت کار های اعتباری را با جاسازی embedding تراشه ای chip در آن بیشتر کردند، تا قبل از آن فقط نوار آهنربایی magnetic stripe روی کارت نصب بود.


آموزش آنلاین و سریع زبان انگلیسی 

آموزشگاه آنلاين زبان انگليسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.