روش صحیح مرور کردن

 روش صحیح مرور کردن

 

 

ذهن انسان علیرغم توانایی های بالا محدودیت های خاص خود را هم دارد از این رو لازم است آنچه را می آموزیم به صورت منظم و صحیح مرور کنیم درغیر این صورت فراموشی مطالب دور از ذهن نخواهد بود.

روش صحیح مرور کردن تکنیک های خاص خود را دارد که با رعایت آن ها مرور مطالب آسان تر و دلپذیر تر خواهد بود.

یادگیری چیزی است که در سراسر عمر خود با آن سرو کار خواهیم داشت و هیچ زمانی نخواهد بود که نیازی به دانستن و فراگیری نداشته باشیم.

از این رو یادگیری روش صحیح مطالعه و مرور یکی از ملزومات زندگی بشر به شمار می آید.

چرا باید مطالب درسی را مرور کرد؟

حتما متوجه شده اید که وقتی شروع به یادگیری مطلبی می کنید بعد از حدود 30 دقیقه به مرور تمرکز شما کاسته می شود و در نهایت احساس می کنید که از درک مطالب عاجز می شوید.

بنابراین برای یادگیری باید یک برنامه مطالعه و استراحت در نظر بگیرید و در نهایت پس از یادگیری مباحث مختلف زمان های مرور هم داشته باشید تا مطالب آموخته شده بازیابی شود و از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت منتقل شود.

بنابر این اگر مطالب را مطالعه می کنید اما پس از مدتی آن ها را فراموش می کنید ویا زمان آزمون احساس می کنید ذهنتان خالی شده نشان دهنده ضعف یادگیری و یا خدای نکرده مشکل ذهنی شما نیست بلکه ممکن است از روش صحیح مرور کردن استفاده نکرده باشید.

مزیت های روش صحیح مرور

اگر از روش صحیح مرور کردن استفاده کنید از مزایای زیر برخوردار خواهید بود:

 

اگر از روش صحیح مرور کردن استفاده کنید از مزایای زیر برخوردار خواهید بود:

 

زمانی که برای مطالعه و فراگیری مباحث اختصاص می دهید به شکل چشم گیری کاهش می یابد.

 

قدرت یادگیری شما به میزان قابل توجهی افزایش یافته و احساس اعتماد به نفس خواهید داشت.

 

مطالب آموخته شده مدت زمان بیشتری در ذهن شما ثبت خواهد شدو دیرتر فراموش می شوند.

 

به خاطر سپردن اطلاعات شیرین تر و سریع تر صورت می پذیرد.

 

زمان های مرور مطالب

یک تکنیک اصیل و کلیدی روش صحیح مرورکردن مطالب این است که هنگام مطالعه هر مبحث جدید یک زمان کوتاه برای مرور مطالب پیشین اختصاص دهید به این ترتیب خواهید توانست مطالب رابیشتر و بهتر در ذهن خوود بایگانی کنید.

به خاطر سپردن مطالب یک هنر است که برای تحقق این امر باید آن را در زمان مناسب بکار ببرید.

مرور مطالب باید در زمان هایی که ذهن از دغدغه به دور است و امکان متمرکز کردن ذهن فراهم هست صورت پذیرد.

درصورتی که به هر دلیلی مشغله ذهنی دارید و تمرکز برای شما دشوار است ابتداباید از تکنیک های تمرکز و حفظ آرامش استفاده کنید و زمانی که ذهنتان آمادگی پیدا کرد آن وقت به سراغ روش صحیح مرور کردن بروید. در غیر این صورت روش مرور بی ثمر خواهد بود.بهترین زمان برای مرور مطالب 2تا3 روز بعد از فراگیری آن مبحث است.

تکنیک های مرور کردن مطالب

برخی از تکنیک های طلایی مرور کردن مطالب عبارت است از:

 

مرور نکته های کلیدی

هنگام مطالعه و فراگیری هر مبحثی افراد به صورت معمول یادداشت برداری کرده یا نکاتی که به نظرشان مهم می رسد را علامت گذاری می کنند.

بهترین روش صحیح مرور کردن این است که هنگام مرور به جای مطالعه کلیه مباحث تنها نکات کلیدی و علامت گذاری شده را مطالعه کنید تا ذهن به راحتی آن ها را بازیابی کند.

حذف عوامل بازدارنده ذهنی

روش صحیح مرور کردن زمانی کاربرد دارد که هرچه ذهنتان را منحرف می کند از خود دور کنید. فراگیری در کنار تلفن همراه غیر ممکن است.

زمانی که شیر آب چکه می کند وصدای آن سراسر خانه را پر می کند روشهای مرور بی اثر خواهد بود.

مرور ترتیبی

ابتدابه مطالعه و مرور مباحث کلیدی و پر اهمیت تر بپردازید. ذهن انسان در ساعات اولیه یادگیری آمادگی بیشتری دارد بنابر این توصیه اکید ما این است که مباحث کلیدی را در اول مطالعه کنید و بعد به سراغ مباحث کم اهمیت تر بروید.این کار ساده که اغلب در روش صحیح مرور کردن مطرح نمی شود کارایی شما را به شکل چشم گیری افزایش می دهد.

خلاقیت

ذهن بسیار پیچیده است و هر یک از ما روش های شخصی ای برای حفظ بهتر مطالب می توانیم ابداع کنیم.

تلاش کنید روش ابتکاری یادگیری و مرور خود را کشف و استفاده کنید. روش صحیح مرور کردن را در زمان های مختلف و به شیوه های مختلف بکارببرید تا ببینید چه زمانی موفق تر عمل خواهید کرد. این کار به فراگیری بهترشما بسیار کمک می کند.

حساب وقت را داشته باشید

هنگام مطالعه مطالب و مرور آن ها به وقت اهمیت دهید و زمانی که برای مطالعه یک مطلب صرف می کنید یادداشت کنید به این ترتیب هنگام مطالعه مجدد و مرور مباحث دقیقا می دانید به چقدر زمان نیاز خواهید داشت.

این روش صحیح مرور کردن در زمان و انرژی شما صرفه جویی کرده و از نگرانی شما خواهد کاست.

حال که با روش صحیح مرور کردن آشنا شدید این نکته را هم به خاطر داشته باشید که زبان انگلیسی یکی از دروس بسیار فرار و حساس است  مرور کردن مطالب در زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابر این بحث مرور مباحث زبان انگلیسی را جدی بگیرید.


آموزش آنلاین و سریع زبان انگلیسی

 

 

  

آموزشگاه آنلاين زبان انگليسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.