تغذیه مناسب فصل امتحانات

تغذبه مناسب فصل امتحانات

 

 

 

آيا مى دانستيد نوع نوشيدنى و غذايى كه در دوران امتحانات مى خوريد رابطه مستقيم با موفقيت شما در امتحانات دارد؟بهترين رژيم غذايى كه در اين دوره مى توانيم داشته باشيم چيست؟

 

انتخاب مواد غذایی مناسب برای فصل امتحانات:

امتحان طولانی مانند ماراتون ذهنی است که در آن استقامت بسیار مهم است. متخصصان تغذیه بر اهمیت عادات غذا خوردن سالم در این زمان استرس زا تأکید می کنند. آنها می گویند که غذا و نوشیدنی مناسب می تواند سیستم ذهنى شما را تقویت کند، هوشيارى شما را افزایش دهد و از طریق تغذيه مناسب ساعت های طولانى در اين دوره شما را پرانرژى نگه دارد. انتخاب‌های اشتباه در رژیم غذایی باعث می شود تا احساس خجالت زدگى، عدم تسلط و كمبود اعتماد به نفس كنيد. راهنمایی‌های تغذیه زیر به شما کمک خواهد کرد که در بهترین حالت خود را در روز آزمون‌ها، امتحان کنید.

١- اطمينان حاصل كنيد كه به اندازه كافى غذا خورده‌ايد و گرسنه نيستيد. حتى اگر شما فردى هستيد كه معمولا از خوردن صبحانه اجتناب مى كنيد و يا وقتى كه عصبى هستيد هيچ ميلى به خوردن‌غذا نداريد، سعى كنيد اين عادت را در دوران امتحانات كنار بگذاريد.مغز شما نياز به انرژى به وجود آمده از خوردن غذا دارد و همچنين شما بايد در زمان امتحان تمركزتان بر روى امتحان باشد و نه گرسنگى. حتى اگر زمان كافى براى خوردن‌غذا نداريد، سعى كنيد نوعى پروتئين را حتما ميل كنيد.

٢- خود را با خوردن مواد مغذى تقويت كنيد. اين غذاها غنى از پروتئين هستند كه مى توانند منجر به سلامت ذهنى تان شوند.

انتخاب غذاهاى‌سالم در روز آزمون از جمله تخم مرغ، آجيل، ماست و پنير مى تواند كمك شايانى براى موفقيت در آزمون به شما بكند.

 ترکیبی از يك صبحانه خوب می تواند شامل دانه غلات با شیر کم چرب، تخم مرغ و نان تست با مربا باشد.

دیگر گزینه‌های غذایی که در نظر گرفته می شود غذاهایی مانند: ماهی، گردو، زغال اخته، دانه‌های آفتابگردان، میوه‌های‌خشک، انجیر و آلو است.

از نظر سبزیجات، هویج خام، فلفل دلمه اى، اسفناج، کلم بروکلی و مارچوبه انتخاب‌های‌خوبی هستند.

٣- در روز امتحان از خوردن غذاهاى پر‌كالرى صرف نظر كنيد.غذاهايى مانند كيك، كوكى و كلوچه‌ها كه احتياج به زمان بيشترى براى هضم شدن دارند، اصلا مناسب روزهاى امتحانى نيستند. همچنين از خوردن غذاهايى كه داراى شكر زيادى هستند مانند شكلات، دسرها، آب‌نبات‌ها و... اجتناب كنيد.

خوردن كربوهيدرات باعث احساس آرامش مى شوند، پس اين گروه براى روز قبل از امتحان مناسب هستند و براى روز امتحان توصيه نمى شوند چون باعث سنگينى مى شوند.

٤-  با خوردن نوشيدنى‌هاى مناسب مغز خود را ورزش دهيد.

مطمئن شويد كه در روز امتحان به اندازه كافى آب خورده‌ايد.چاى بدون شكر هم مى تواند جايگزين خوبى براى آب باشد.

٥- از خوردن نوشابه‌ها و نوشيدنى‌هاى كافئين‌دار اجتناب كنید، اين نوشيدنى‌ها اضطراب شما را به حد چشم‌گيرى افزايش مى دهند. البته اگر خوردن قهوه جزو عادات روزانه و هميشگى شماست، بهتر است يك استكان كوچك ميل كنيد.

٦- سعى كنيد غذايى سبك ميل كنيد، نه نخوردن غذا كار درستى است و نه خوردن بيش از حد آن. هنگامى كه شما غذايى سنگين قبل از امتحان مى خوريد، احساس سنگينى خواهيد كرد و همچنين تمام انرژى بدن شما صرف هضم غذا خواهد شد و انرژى لازم را به مغزتان يراى حل مسائل و درك مفاهيم نخواهد داد.

٧- غذاهايى كه تابحال آنها‌‌‌را نخورديد قبل از امتحان براى اولين بار امتحان نكنيد، حتى اگر تمامى اطرافيان شما را به خوردن آن ترغيب مى كنند. شما هيچ گونه تصورى از عكس‌العملى كه قرار است بدنتان در مقابل آن نشان دهد، نداريد.اين كار ريسك خيلى زيادى دارد.

٨- تعدادى از كشورها در جهان در ميان امتحان فرصتى ٥ تا ١٠ دقيقه براى استراحت دارند. سعى كنيد همراه خود خوراكى‌هاى مقوى داشته باشيد تا در اين فرصت انرژى خود را تا حدودى بازيابى كنيد. از خوردن شكلات و شيرينى‌ها به تصور اين كه اين خوراكى‌ها انرژى زيادى به شما مى دهند جدا خوددارى كنيد كه عمدتا عكس آن عمل مى كنند.

٩- در شب امتحان به اندازه كافى بخوابيد. بعضى از دانش‌آموزان به اميد اين ‌كه مطالب بيشترى را به ذهن خسته خود وارد كنند، ساعات طولانى در طول شب بيدار می‌مانند كه يكى از بزرگترين اشتباهات رايج است. در عوض روز قبل از امتحان سعى كنيد تا عصر مطالعه خود را به اتمام برسانيد، شام را زودتر از معمول ميل كنيد، دوشى بگيريد، لباس ها و كيف خود را براى روز بعد آماده كنيد و زودتر به رخت خواب خود برويد. انرژى كه از خوابيدن به بدن شما مننقل مى شود نه تنها كه كم نيست، بلكه به اندازه خوردن غذاهاى مفيد و سالم اهميت دارد.


آموزش آنلاین و سربع زبان انگلیسی

 

 

 

آموزشگاه آنلاين زبان انگليسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.