باور

باور

 

 

 

اگر به جای این که به مسئله هوش به عنوان موضوعی ثابت و غیر قابل تغییر نگاه کنید آن را موضوعی قابل تغییر و انعطاف پذیر بدانید، نتیجه آن این می شود که شما در درس های خود پیشرفت بیشتری خواهید داشت. این مسئله به خصوص برای افرادی صادق است که خود را افرادی کم هوش کم استعداد می دانند.

آیا مردم می توانند باهوش تر شوند؟ آیا گروه های اجتماعی و نژادی خاصی از دیگر گروه ها باهوش ترند؟ برخلاف شواهد اکثریت این طور تصور می کنند که هوش هر فرد ثابت است و این که نژادشهایی از نژادهای دیگر باهوش ترند و یا بعضی از گروه های اجتماعی از دیگران برتر و باهوش ترند.

برای مثال عقاید غلطی مانند این که مردان از زنان باهوش ترند و یا سفید پوستان میزان هوش بالاتری نسبت به سیاه پوستان دارند باعث ایجاد این تصورات غلط شده است. روانشناسان این پدیده را "تهدید کلیشه ای" نامیده اند.

تعدادی از روانشناسان برای این مشکل اجتماعی چاره ای اندیشده اند و تحقیقات اجتماعی انجام داده اند. آن ها به دانش آموزان آفریقایی آمریکایی و اروپایی آمریکایی یاد دادند که هوش را به عنوان موضوعی قابل تغییر بدانند نه ثابت و این موشوعی است که توسط بسیاری از تحقیقات اجتماعی بارها ثایت شده است که هوش ثابت نیست و می تواند ارتقا یابد. همچنین گروهی از دانش آموزان را در گروه کنترلی قرار دادند و به آن ها این موضوع را یاد ندادند.

نتیجه تحقیقات به این صورت بود که دانش آموزانی که درباره  موضوع انعطاف پذیری هوش یادگرفتند توانستند نمره هایشان را ارتقا دهند در صورتی که نمره گروه کنترلی ثابت ماند. همچنین گروه اول برای درس و مدرسه خود اهمیت بیشتری قائل بودند. مسئله جالب تر این بود که  دانش آموزان سیاه پوست از این مسئله که هوش موضوعی قابل ارتقا است استفاده بیشتری نسبت به دانش آموزان سفید پوست کردند و این به منزله موفقیت این روانشناسان در آزمایشات خود برای از بین بردن مسئله تهدیدات کلیشه ای بود.

این تحقیقات به ما نشان داد که اگر شما این موضوع را باور کنید که شما می توانید باهوش تر از الان خودتان باشید، باعث می شود که باهوش تر شوید و این مسئله به خصوص برای افرادی بیشتر کاربرد دارد که تحت فشار تصورات کلیشه بوده اند.

هوش: Intelligence

ثابت: Fixed

غیر قابل تغییر: Unchangeable

انعطاف پذیر: Malleable

نژادی: Racial

شواهد: Evidence

تهدید کلیشه ای: Stereotype Threat


آموزش آنلاین و سریع زبان انگلیسی

 

 

 

 

 

 

آموزشگاه آنلاين زبان انگليسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.