نوروز

نوروز

 

 

 

عیدنوروزکه یکی ازاعیاد بزرگ ایرانیان است نه تنها باآغازبهارشروع میشود بلکه ازپیش ازآن مردم باید به استقبال آن بروند. دراینجا ازقبل تا عیدو پس ازآن اشاره به سنتهایی داریم که مردم دررابطه با نوروز انجام میدهند.

 

خانه تکانی

ابتدایی ترین کاری که مردم به انجام آن میپردازند خانه تکانی ست. با شستن و نظافت کل خانه افراد خانواده سعی درتمیزنگاهداشتن خانه ای دارند که شاید درعرض یکسال بعضی ازگوشه ها و زوایای آن را نادیده گرفته باشند. ازشستن فرشهاودیوارهای خانه گرفته تا لوازم و اسباب اتاقهای مختلف همه و همه باید تمیزومرتب شوند.

 

خرید وسایل نو

بعضی ازمردم نیزکه توانایی خرید کردن وسایل خانه را دارند ممکن است لوازم نو وجدید برای خانه تهیه کنند. مانند مبلمان جدید و یا فرشها و پرده های مدرن تر.

 

خرید لباس نو

اما خرید لباس نو نیزیکی دیگرازرسومی است که باید انجام گیرد بخصوص برای بچه ها. با رفتن به خیابانها و سرزدن به فروشگاهها درپیش ازرسیدن بهاروعید نوروز به این مهم پی میبرید که این رسم چقدربرای مردم ارزشمند است.

 

سفره ی هفت سین

پس ازخانه تکانی و خریدهای مختلف مردم برای خانه و خودشان رسم دیگری که وجوددارد خرید وسایل سفره ی هفت سین است. بعضی ازمردم خودشان سبزه ی هفت سین خودراازقبل سبزمیکنند تا برای تحویل سال سبزه ای پرپشت و شاداب داشته باشند و بسیاری نیزازوسایل آماده برای فروش استفاده میکنند. وسایلی ازقبیل سمنو, سنجد, سرکه و ماهی های قرمزکوچیکی که درتنگهای آب مشغول شنا و گردش هستند. با توجه به سلیقه ی هرفردی این وسایل خریده شده و به خانه آورده میشوند تا با سلیقه ی بانوویاصاحب خانه چیده شوند و منتظربهارشوند.

 

هدیه خریدن

یکی دیگرازخریدهایی که مردم انجام میدهند هدیه خریدن است برای کوچکترها. این خریدها با توجه به سلایق و علاقه های افراد انجام میگیرد.

 

رفتن به سرمزارازدست رفتگان

پیش ازرسیدن سال نو درآخرین شب جمعه و یا جمعه ی آخره سال مردم برسرمزارازدست رفتگان میروند تا با فرستادن فاتحه ای به روح و روانشان سال را خاتمه دهند.

 

روزتحویل سال

ازآنجایی که ساعت تحویل سال درهرسال متغیراست مردم درزمان تحویل سال به دورسفره ی هفت سین می نشینند و با رسیدن ساعت تحویل دعا میخوانند و پس ازتحویل سال با دادن هدایا به خانواده به دیدار اقوام بزرگترمیروند.

 

دید و بازدید

پس ازتحویل سال دید و بازدیدهای خانوادگی شروع می شوند و کوچکترها به دیدن بزرگترها میروند و بزرگترها نیزبا دادن عیدی به کوچکترها سعی دربدست آوردن دل آنها دارند.

 

سفرهای نوروزی

بیشترمردم ازتعطیلات دو هفته ای این عید استفاده میکنند و به مسافرتهای کوتاه یا طولانی می روند. به همین دلیل جاده ها وفرودگاهها دراین ایام بسیار شلوغ هستند.

 

با توجه به این رسوم و سنن ایرانی میبینیم که عید نوروز عیدی ست که مردم ازمدتها پیش ازرسیدن این ایام , درخود ایام و حتی پس ازآن مراسم مختلفی را انجام میدهند و درآخرین روزآن به طبیعت و صحرا میروند تا آخرین روزتعطیلی را دردل طبیعت باشند و ازسرسبزی و خرمی آن لذت میبرند.


آموزش آنلاین

 
 
آموزشگاه آنلاین زبان انگلیسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.