افسردگی و تعطیلات

افسردگی

 

 

 

به هنگام رسیدن تعطیلات بخصوص تعطیلات عید نوروز که یکی ازبزرگترین اعیاد ما ایرانیان است بعضی ازافراد به جای اینکه ازآن لذت ببرند دارای افسردگی می شوند. دراین مقاله به مواردی که باعث افسردگی تعطیلات میشوند اشاره ای خواهیم کرد.

 

دلایل رایج افسردگی درتعطیلات

 

اضطراب: معمولا با آغاز سال نو انواع و اقسام کارها را پیش رو داریم . ازنظافت خانه گرفته تا خریدهای مربوط به خانه و افراد خانواده که ممکن است با کمبود وقت مواجه شویم وشلوغیهای خیابان و ترافیک و کلافگی نوعی اضطراب را برای ما به ارمغان دارد.

 

خستگی: اینهمه کارهای عقب افتاده چه درمحل زندگی و چه درمحل کارو کمبود وقت و انجام دادنهای سریع آنها تا پیش ازپایان سال خستگی را برای ما می آورد و همین خستگی دلیلی دیگربرای سوق دادن ما به طرف افسردگی میباشد.

 

مشکلات خانوادگی

بعضی ازافراد رغبتی برای دیدن بعضی ازافراد فامیل ندارندو فکرمیکنند که با شروع سال نو و جمع شدنهای خانوادگی مجبوربه دیدن آنها هستند و همین برای آنها نوعی اضطراب و افسردگی می آورد.

 

تنهایی

برخی از مردم هم بسیار تنها هستند و بودن در محل کار و یا کلاس‌های مختلف، آن‌ها را شاد نگه می‌دارد. تعطیلات به علت اینکه باعث تنها شدنشان می‌شود، افسرده‌شان می‌کند.

 

توقعات غیرواقعی

بعضی نیزبراین باورند که با آمدن تعطیلات ساعات و اوقات خیلی خوبی خواهند داشت و وقتی آن چیزی که برایشان اتفاق میفتد با آنچه که درذهنشان است فرق میکند دچارافسردگی و سرخوردگی میشود.

 

اما چگونه میتوان با این دلایل افسردگی مقابله کرد و تسلیم آنها نشد؟

 

توقعات خودرا درحد اعتدال نگهدارید: اگربیش ازاندازه ازتعطیلات خود توقع نداشته باشید میتوانیدبهترآن را بگذرانید. درتعطیلات استراحت کنید و ازوقت آزاد خود لذت ببرید وفکرنکنید که باید کارخاصی انجام دهید.

 

کاری متفاوت انجام دهید

هرکاری را که هرسال انجام میدهید انجام ندهید. سعی کنید فعالیت جدیدتری راانجام بدهید تا سالی متفاوت داشته باشید.

 

به سیستم حمایتی خود تکیه کنید

اگر سابقه افسردگی دارید، به شبکه‌ای از دوستان و همچنین خانواده‌تان نیاز دارید تا وقتی حال خوشی ندارید، به کمکتان بیایند. بنابراین هنگام تعطیلات با دوستان و خانواده‌تان وقت بگذرانید. یا اگر مشکل است، حداقل تماس تلفنی با آنها داشته باشید.

 

موارد بی اهمیت رارهاکنید

خودتان را به آب و آتش نزنید که حتماً تمام سنت‌های مربوط به تعطیلات نوروز را به جای آورید. مثلاً اگر نتوانستید سفره هفت سین پرزرق و برق بیندازید، آن را تبدیل به معضلی برای ذهن و روحتان نکنید. از سال نو و تعطیلاتتان لذت ببرید.

 

باتوجه به این مقولات سعی کنید ازتعطیلات خود لذت ببرید وبا مواردبیهوده آن را برای خود و دیگران خراب نکنید و نگران کم بودن وقت خودنباشید. 


آموزش آنلاین

 

 

 

آموزشگاه آنلاین زبان انگلیسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.