یک مشکل روانشناسی

یک مشکل روانشناسی

 

 

 

آیا تا به حال این احساس را داشته اید که در شغل خود پیشرفت نمی کنید و یا به اندازه بقیه همکاران خود باهوش نیستید؟ در این حالت شما هم جزء افرادی هستید که دچار سندروم imposter هستند، این سندروم باعث ایجاد شرایطی می شود که به تواناهایی خود شک داشته باشید، احساس ناامنی کنید و همینطور حس کنید که به اندازه کافی برای رقابت با دیگران صلاحیت ندارید. این احساسات در صورتی برای شما پیش آمده است که شما کاملا ماهر و موفق هستید!!

این مورد اولین بار توسط دو روانشناس در سال 1970 شناخته شد. آن ها این مورد را برای اولنی بار در زنانی مشاهده کردند که کاملا در شغل خود یک حرفه ای محسوب می شدند اما خود را به اندازه کافی خوب نمی دانستند ولی دیگران آن ها را عنوان یک فرد ماهر می شناختند! آن ها موفقیت خود را مدیون شانس خود می دانستند. پس از مدتی این سندروم در مردان نیز دیده شد. اکثرا این سندروم در افراد با سواد و فارغ التحصیلان رشته دانشگاهی دیده می شود.

متاسفانه این سندروم تاثیرات زیان باری بر شغل شما دارد.

محققان دانشگاه Salzburg بر روی 200 فرد حرفه ای مطالعه کردند و این طور برآورد شد که آن هایی دچار این سندروم هستند معمولا حقوق کمتری دارند و خود را لایق ارتقاء مقام نمی دانند و از شغل خود راضی نیستند.

تحقیقات دیگری برروی فارغ التحصیلان اروپایی این طور نشان می دهد که این سندروم می تواند اثرات زیان بار و طولانی مدتی بر روی شغل شما داشته باشد و از جمله اثرات آن می توان به انتظار نداشتن ارتقا، و عدم توانایی جستجوی شغل بهتر اشاره کرد.

برای حل این مشکل چه باید کرد؟

1)به شواهد بنگرید. چه اهدافی برای خود تعیین کردهاید؟ آیا تا به حال به هدفهای خود رسیده اید؟ اگر شواهد اینطور نشان می دهند که شما کارتان را عالی انجام داده اید، چرا باور نمیکنید. شک را کنار بگذارید و به شواهد و داده ها بنگرید.

2)موفقیت های خود را جشن بگیرید. افراد با اعتماد به نفس موفقیت ها را مدیون خودشان می دانند. افرادی که دچار سندروم imposter هستند معمولا موفقیت خود را مدیون شانس خود می دانند و یا این طور تصور می کنندکه کسی از بیرون به موفقیت آن ها کمک می کند.


 آموزش آنلاین و سریع زبان انگلیسی

 

 

 

آموزشگاه آنلاين زبان انگليسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.