هفت سین

هفت سین

 

 

 

کم کم به سال نو و عید نوروز نزدیک می شویم بد نیست که دراین راستا اشاره ای به معانی نماد این عید بزرگ ایرانیان که همان سفره ی هفت سین است داشته باشیم.

همانطورکه میدانید درسفره ی هفت سین ازهفت چیز که با حرف سین شروع می شوند برای تزئین استفاده میگردد که عبارتند ازسنجد, سمنو, سیر, سماق, سبزه , سرکه یا سکه و سیب. البته برای تزئین بیشتر بسته به سلایق مردم آئینه و شمع و تخم مرغهای رنگ شده و کتاب مقدس نیزاستفاده میگردد.

دراینجا اشاره به خوردنیهای سین دارمیکنیم.

 

سنجد نماد فرزانگی

ازآنجائیکه سنجد درعلم طب برای داشتن حافظه ی خوب پیشنهاد میشود این خوراکی را نماد عقل و درایت میدانند و به همین منظوربرسرسفره ی هفت سین مینشیند.

 

سیب نماد سلامتی

همه ی ما این جمله را شنیده ایم که روزی یک سیب بخورید تا به دکتراحتیاجی پیدانکنید. سیب نماد سلامتی و صحت جسم است و ازاین روبرسرسفره ی هفت سین عید جای دارد.

 

سبزه نماد خرمی و رشد و نمو

با آمدن بهارزندگی جدید طبیعت آغازمی شود و سبزه نیزبه عنوان سمبلی ازطبیعت این سبزی و رشد جدید را برای ما به ارمغان می آورد. همچنین رنگ سبزنشانی ازخرمی و شادی دل دارد که طراوت خاصی نیزبه سفره ی هفت سین میدهد.

 

سمنو نماد قدرت

بشر همواره درآرزوی توانمندی بوده است. سمنوغذایی مقوی است که از آرد و گندم تهیه می شود، به آن غذای مرد آفرین می گویند و سرشارازویتامین E و مواد مغذی است و سمنو به عنوان نماینده ای از جهان قدرت بر سفره هفت سین می رود.

 

سیرنماد چشم و دل سیری

حتما شنیده اید که می گویند: فلانی چشم و دلش سیر است و سیر برای ما بیانگر عدم تجاوز به حقوق دیگران است و به ما متذکر می شود که پایمان را از گلیم خود درازتر نکنیم. اما درآئین زرتشتی سیر و سرکه در سفره هفت سین نماد گندزدایی و دوری از آلودگی است.

سرکه نماد دل نگرانی و ناملایمان زندگی

سفره ی هفت سین ادغامی ازهمه ی احساسات ماست و حتما شنیده اید که میگویند دلش مثل سیروسرکه میجوشد. این جوشیدن نشانه ی اضطراب داشتن و ناملایمان زندگیست که امیدواریم با سبزی سبزه و خرمی آن ازبین برود.

 

سماق نماد صبروتحمل

آخرین سینی که به سفره هفت سین می رود سماق سمبل صبر و بردباری است. سماق در ضرب المثل هم آمده و سماق مکیدن حکایت از دعوت کسی به بردباری دارد.

 

با امید اینکه سفره ی هفت سین خودرا امسال با درایت بیشتری بچینید و ازآن لذت ببرید.


 آموزش آنلاین و سریع زبان انگلیسی

 

 

 

آموزشگاه آنلاين زبان انگليسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.