راه های تقویت مهارت خواندن در زبان انگلیسی

اهمیت مهارت خواندن (reading) در زبان انگلیسی به اندازه ی مهارت های دیگر از جمله speaking, listening و writing میباشد که تقویت آن تاثیر مستقیمی بر دیگر مهارت ها دارد. اصولاً هر شخصی روشی خاص خود برای خواندن مطالب مختلف را دارد ولی روشهایی هم هست که میتوانند مهارت خواندن شما را تقویت کنند.

مهمترین نکته در خواندن، تمرکز بر روی هدف متن یا همان عنوان متن است. هر متنی یک عنوان دارد که نویسنده در قالب پاراگراف ها سعی در انتقال یک مفهوم به خواننده دارد. هر پاراگراف یک یا چند جمله اصلی دارد و بقیه جملات معمولا برای پشتیبانی یا توضیح بهتر جمله نوشته میشوند. این جملات supportive هستند. این روش وقتی که شما برای نوشتن تمرین میکنید هم یکسان است و همین الگو را برای نوشتن شما به کار خواهید برد.

شما قاعدتا با روش درک مطلب آشنا هستید. در این روش بیشتر تمرکز برای دریافت مفاهیم است و کمتر به خود لغت اشاره می شود. این روشی بسیار موثر و مفید در خواندن و آموزش زبان انگلیسی به حساب می آید. روش درک مطلب شبیه روش Scan and Skim یا بطور ساده، تند خوانی متن است. در این روش با بررسی سریع متن، سعی در پیدا کردن مفاهیم اصلی بدون توجه به جزئیات متن میکنیم. اما نکات مهم برای ارتقاء سطح مهارت خواندن به شرح زیر میباشد :

1 عدم توجه به لغت هایی که معنای آنها را نمیدانید.

2 تمرکز بر روی ساختار جملات. هر لغت در جمله معنای واقعی دارد و دانستن معنای لغت به تنهایی کمکی به ما نمیکند، پس بهتر است که به جای تمرکز بر روی لغت بیشتر به معنای جمله فکر کنید.

3 انگلیسی فکر کنید یعنی سعی کنید معنای لغات را انگلیسی یاد بگیرید و از دیکشنری انگلیسی استفاده کنید و وابستگی خود را به دیکشنری فارسی کمتر کنید.

4 همواره هدفمند بخوانید. یعنی سعی کنید به جای آنکه متنی را تا انتها فقط روزنامه وار بخوانید سعی در پیدا کردن هدف نویسنده و همچنین پیدا کردن لغات کلیدی بگذارید، زیرا اینکار به شما کمک میکند تا مفهوم متون مختلف را سریعتر فرا بگیرید و زودتر به هدف خود برسید.


تند خوانی

معمولا افراد هنگام مطالعه ی یک متن (مثلا یک روزنامه) سعی میکنند با حداقل تلاش و حداکثر سرعت به مضمون اصلی مطلب پی ببرند. شاید بتوان این استراتژی را «تند خوانی» نامید. در این استراتژی مغز تلاش میکند تا جای ممکن کلمات کمتری را بخواند و تنها در کسری از ثانیه روی هر کلمه توقف میکند. ممکن است زبان آموزان نیز این استراتژی را برای خواندن متون انگلیسی بکار بگیرند. حال باید دید این استراتژی (سریع خوانی) چه ویژگیهایی دارد :

1 کلمات گرامری از قبیل حروف اضافه و حروف تعریف دیده نمیشوند. چشم تنها روی کلماتی از قبیل اسمها، فعلها، صفات و قیدهای اصلی توقف میکند.

2 وجوه کلمه دیده نمیشود. (مانند قسمت دوم یا سوم بودن یک فعل).

3 به املای دقیق کلمه دقت نمیشود. ثابت شده است که مغز کل کلمه را از روی شکل آن تشخیص میدهد و آن را بصورت حرف به حرف تجزیه و تحلیل نمیکند.

البته «تند خوانی» روش بسیار خوبی برای صرفه جویی در وقت است. اما مشکل اینجاست که شما برای درک یه مطلب به کلمات گرامری خیلی نیازی ندارید، اما برای ساختن یک متن یا مطلب (هنگام نوشتن یا صحبت کردن) به آنها نیاز دارید. بنابراین اگر به چیزهایی مانند حروف تعریف و حروف اضافه دقت نکنید، نخواهید توانست آنها را به درستی در جملات خودتان بکار بگیرید.


آموزش آنلاین زبان انگلیسی EN45

آموزش آنلاین زبان انگلیسی EN45دیدگاه کاربران (9)
 1. User avatar

  ليلى محمدى

  خوب

 2. User avatar

  محمد شیرمحمدی

  خیلی خوب بود.ممنون

 3. Admin avatar

  مدیر سایت

  سایت EN45 به صورت آنلاین به شما انگلیسی آموزش میدهد. شما میتوانید هم انگلیسی بیاموزید و هم میتوانید انگلیسی خود را تقویت کنید.

 4. User avatar

  مهرداد

  ای کاش در مورد مهارت های خوانش متن در کنکور ارشد مطب میگذاشتین چون بیشتر مردم این مهارت رو برای کنکور ارشد میخوان چون که بیش از شصت درصد سوالات بصورت ریدنگ داده میشه.ممنون

 5. Admin avatar

  مدیر سایت

  سلام، نظر شما برای ما مهم بوده و حتما بررسی خواهد شد.

 6. User avatar

  ناشناس

  اصلا هم خوب نبود

 7. Admin avatar

  مدیر سایت

  سلام دوست عزیز، نظر شما برای ما مهم است، حتما این نظر شما مورد بررسی قرار میگیرد.

 8. User avatar

  yasin

  خوب بود 😕😕 اما سعی کنید مطالب بهتر و بیشتری ارائه دهید . ممنون.

 9. Admin avatar

  مدیر سایت

  سلام، سپاسگزاریم از نظر شما، حتما نظر شما اعمال خواهد شد. موفق و پیروز باشید.

 10. User avatar

  دریا

  سلام ، ممنون از مطالبتون ، میشه یه مقاله هم در مورد تاثیر "خواندن" برروی افزایش مهارت" نوشتن " بذارین . منظورم در حیطه ی آموزش زبان هست .

 11. Admin avatar

  مدیر سایت

  سلام، شما لطف دارید

 12. User avatar

  adrenalin

  مفید بود ممنون

 13. Admin avatar

  مدیر سایت

  امیدواریم همیشه توانسته باشیم راهنمای شما عزیزان باشیم

 14. User avatar

  khan

  عالی بود. واقعا مطالب آموزنده ای نوشته بودید. ممنون...

 15. Admin avatar

  مدیر سایت

  سپاس

 16. User avatar

  کیانوش سرداری

  لطفا در مورد صحیح خواندن مطالب بزارید تشکر از زحماتتون

 17. Admin avatar

  مدیر سایت

  حتما

ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.