جلوگیری از سکته ی مغزی با تغذیه ی سالم

تغذیه درست

 

آیا تابحال به این فکرکرده اید که برای جلوگیری ازسکته ی مغزی یا قلبی ازچه خوراکیهایی استفاده کنید؟

درمقاله ی حاضربه این موارداشاره ای خواهیم کرد.

 

برای جلوگیری ازسکته ی مغزی غذاهای زیررابخورید.

علیرغم اینکه هنوز دلایل محکمی درباره تأثیر رژیم غذایی در بروز سکته مغزی وجود ندارد، ولی بسیاری از پزشکان معتقدند که رژیم درمانی سبب کاهش فشار خون و به دنبال آن کاهش خطر بروز سکته مغزی می‌شود. در حضور رادیکال‌های آزاد، رگ‌های مغزی سریع‌تر آسیب می‌بینند. بنابراین افزایش مصرف روزانه مواد آنتی‌اکسیدانی لازم است.

میوه و سبزیجات و آبمیوه طبیعی، غنی از ویتامین‌های آنتی اکسیدان، پتاسیم و ترکیبات گیاهی مفید هستند و باید به میزان حداقل 5 واحد در روز مصرف شوند.

تحقیقات پزشکان حاکی از آن است که مصرف میزان بالای میوه و سبزیجات با کاهش میزان سکته مغزی ارتباط مستقیم دارد. براساس مطالعات صورت گرفته، بیمارانی که سبزیجات سرشار از بتاکاروتن (پیش نیاز ویتامین A) را به مقدار فراوان مصرف کرده و دارای سطوح بالای ویتامین A در خونشان هستند پس از بروز سکته سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنند. از سوی دیگر ویتامین E مقاومت بدن را در برابر سکته بالا می‌برد. روغن سویا، ذرت، آفتابگردان، پنبه دانه، کانولا و سبزیجات دارای برگ سبز سرشار از ویتامین E هستند.

حبوبات، آجیل و مغزها، دانه‌های خوراکی و سایر پروتئین‌های گیاهی، باید بیشتر از پروتئین‌های حیوانی در برنامه غذایی روزانه مصرف شوند. نتیجه تحقیقات پزشکی حاکی از آن است که میزان سکته مغزی در میان افراد گیاهخوار بسیار کمتر از کسانی است که گوشت قرمز مصرف می‌کنند.

ماهی‌های روغنی از جمله «قزل‌آلا» و «قباد» سبب بهبود جریان خون می‌شوند. مصرف حداقل دو بار در هفته از این ماهی‌ها از سکته مغزی پیشگیری می‌کند.

مغزها، دانه‌های خوراکی و روغن کتان حاوی نوعی اسید چرب ضروری به نام «لینولئیک اسید» هستند. در طی مطالعه‌ای که محققان فنلاندی انجام داده‌اند، مردان میان‌سالی که دچار سکته شده بودند، در مقایسه با سایر افراد، سطوح پایین‌تری از این اسید چرب ضروری را داشتند.

مصرف مواد غذایی غنی از سلنیوم (مثل ماهی، جوانه گندم و تخم آفتابگردان) برای پیشگیری از سکته‌مغزی توصیه می‌شود. دریافت پایین این ماده معدنی با افزایش خطر سکته مغزی ارتباط دارد.

 

اکنون با توجه به دانسته های خود با تغذیه ی درست و سالم ازبروزسکته ی مغزی جلوگیری کنید.


آموزش آنلاین

آموزشگاه آنلاین زبان انگلیسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.