دستور زبان و تدریس گرامر

آموزش دستورزبان نقش مهمی در تدریس زبان انگلیسی، به عنوان زبان دوم دارد. چنانکه بدون بکارگیری صحیح ساختارهای دستورزبان، استفاده از زبان بسیار محدود خواهد شد. تدریس گرامر در واقع ، آموزش قواعد و یا الگوهای زبان است که در بیان مفاهیم، نقشی اساسی ایفا می کند.


تاریخچه دستورزبان و تدریس گرامر

در آموزش سنتی زبان، تدریس دستورزبان به عنوان مبحثی جدا در ارائه و تمرین ساختارهای دستورزبان دیده می شد. پیش از دهه هفتاد میلادی، دستورزبان، بخش اصلی آموزش زبان انگلیسی محسوب می شد، چرا که این باور وجود داشت، بدون اطلاع از دستورزبان، فرد قادر به برقراری ارتباط کلامی موثر نخواهد بود. در سیر تحولات روش تدریس زبان انگلیسی، در برخی زمان ها تدریس گرامر به صورت مجزا، کاملا از آموزش زبان حذف گردید. بعدها ثابت شد که نه تنها می بایست بر قوانین زبان مسلط بود، بلکه باید به نحوه کنار هم قرار دادن این قواعد، در زمان بکارگیری در مکالمه، برای بیان درست مفاهیم نیز، تسلط کافی داشت.


روش های موجود در تدریس گرامر

به طور کلی تدریس گرامر، هر شیوه آموزشی که توجه زبان آموزان را به نوعی به ساختارهای دستوری جلب نماید را شامل می شود. به گونه ای که به زبان آموزان کمک نماید تا به صورت فرا زبانی (توانایی تفکر و تحلیل زبان) مطلب جدید را درک نمایند و یا قادر به استفاده از آن در درک مفاهیم شوند و در نهایت این آموزش، موجب درونی سازی آن ساختار زبانی در زبان آموزان می گردد.

در تدریس گرامر به چند مفهوم کلیدی می بایست همواره توجه نمود. نخست اینکه برخی مباحث گرامری فقط تدریس میشوند ( نیازی به انجام تمرین ندارند ) در حالیکه برخی دیگر از مباحث تنها با تمرین تدریس می شوند و نیازی به ارائه مطلب به صورت جداگانه ندارند. دیگر اینکه تدریس دستورزبان می تواند زبان آموزان را در دریافتن قوانین دستورزبان برای خودشان، درگیر نماید ( تدریس بدون ارائه و تمرین). از سویی دیگر تدریس گرامر میتواند، تنها با قرار دادن زبان آموزان در معرض مثال های متعدد از آن ساختار زبانی، انجام پذیرد. در این روش اخیر نیز ارائه مطلب و تمرین صورت نمی گیرد. درنهایت، تدریس گرامر می تواند به وسیله انجام اصلاح در خطاهای ساختاری، هنگامی که زبان آموز در حال استفاده از مهارتهای ارتباطی است، صورت پذیرد. بدیهی است تلفیق این روش ها، با در نظر گرفتن مبحث آموزشی، بهترین نتیجه را در تدریس به ارمغان خواهد آورد.


آموزش آنلاین زبان انگلیسی EN45

آموزش آنلاین زبان انگلیسی EN45دیدگاه کاربران (4)
 1. User avatar

  MAB2017

  به نظر من خیلی خوب بود خسته نبا شید.

 2. Admin avatar

  مدیر سایت

  با سلام و تشکر از توجه شما.

 3. User avatar

  smk_tbj

  استفاده کردم. ممنون موفق باشید

 4. Admin avatar

  مدیر سایت

  با تشکر از شما. امیدواریم در یادگیری زبان انگلیسی موفق باشید.

 5. User avatar

  java_f

  ممنون...خوب بود...

 6. Admin avatar

  مدیر سایت

  با سپاس از دیدگاه شما.

 7. User avatar

  hadisss

  سلام میشه بیشترتوضیح بدیدمن تازه واردم

 8. Admin avatar

  مدیر سایت

  با ثبت نام در سایت و ورود به بخش آموزش می توانید به صورت آنلاین زبان انگلیسی را آموزش ببینید. جهت سوال و یا توضیحات بیشتر می توانید پس از ثبت نام یا ورود به بخش ارتباط با ما مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.