نگارش در زبان انگلیسی

تفاوت نگارش انگلیسی با آنچه ما در مدارس آموخته ایم چیست، و چرا و چگونه این فاصله را از میان برداریم؟

از جمله مهارت های مورد نیاز برای یک زبان آموز، مهارت نوشتن است. تنها تعداد انگشت شماری از افراد استعداد ذاتی بالایی در نویسندگی دارند و به اصطلاح نویسنده زاده شده اند. مهارت در نویسندگی برای سایر افراد، مهارتی اکتسابی و حاصل سال ها تمرین و ممارست و نوشتن درباره ی موضوعات مختلف است. تبحر در نگارش، چه به زبان مادری و چه در زبان انگلیسی ثمره ی آموزش صحیح اصولی و تمرین مداوم است. بر خلاف تصور اکثر زبان آموزان، نگارش به زبان انگلیسی به دلیل داشتن منابع فراوان آموزشی و شیوه های گوناگون به مراتب ساده تر از فارسی است.

یکی از دلایلی که نوشتن به زبان انگلیسی برای اکثر فارسی زبانان کاری دشوار جلوه می کند، نحوه ی آموزش نگارش در مدارس ایران است که تفاوت چشمگیری با آنچه که در کشورهای انگلیسی زبان آموزش داده می شود دارد. در مدرسه های ایران، نوشتن، یعنی انشا نوشتن. برای نوشتن انشا به دانش آموزان یک موضوع می دهند و از آن ها می خواهند درباره ی آن مطلبی بنویسند. موضوعات غالباً آزاد هستند و استفاده از آرایه های ادبی در متن به زیبایی و قدرت کلامی نوشته می افزاید و همچنین باعث گرفتن نمره ی بهتری می شود. در حالی که استفاده از این موارد مشابه در نگارش مقالات توضیحی و علمی آزمون های انگلیسی به هیچ وجه توصیه نمی شود و استفاده ی بیش از اندازه از صنایع ادبی و صور خیال آن به عنوان اطناب، گنگی و ناتوانی در ادای حق کلام و به تبع ضعف در نگارش صحیح تلقی می شود. از آنجا که می توان گفت که در نظام آموزشی ایران به جز تعداد محدودی از مدرسه های خصوصی، قوانین نگارش علمی و تحقیقی، یا نگارش مقاله و تحقیق، به دانش آموزان به صورت عملی، بنیادی و از پایه آموزش داده نمی شود، زبان آموز نیاز دو چندانی به یاد گیری اصول نگارشی از همان ابتدای آموزش زبان دوم دارد. اما متاسفانه موسسات آموزشی زبان در این زمینه بسیار ضعیف عمل می کنند. غالباً زبان آموزان حتی در سطوح پیشرفته با مشکلات جدی در زمینه ی نوشتن مواجه هستند.

در آزمون های معتبر زبان انگلیسی از جمله تافل، آیلتس، جی آر ای، یک چهارم نمره ی کل آزمون به نگارش مقاله اختصاص داده شده است. اما بر خلاف فارسی، نگارش انشا مد نظر نیست. نگارش مقاله های انگلیسی، حتی آنها که موضوع به ظاهر آزاد دارند اصول و قوانین کاملا مشخص و متفاوتی دارد. اگر چه در نظر اول این امر ممکن است دشوار به نظر بیاید، در عمل کار یادگیری را بسیار آسان و اصولی می کند.

ضعف آموزشی در نگارش، که از ضعف خود آموزگاران زبان، عدم توجه و برنامه ریزی کافی توسط مؤسسات آموزشی و فقدان برنامه های آموزشی جذاب و متنوع و کارآمد سرچشمه می گیرد، بهای بسیار سنگینی نه تنها برای تنها شرکت کنندگان در آزمون های تافل و آیلتس و غیره، بلکه برای فرهیختگان، صاحب نظران، و محققان ایرانی داشته اند. نگارش غیرحرفه ای و کودکانه ی مقالات علمی به زبان انگلیسی، در موارد بی شماری سبب نادیده گرفته شدن یافته های بسیار با ارزش محققان پارسی زبان شده است. مقاله هایی که پس از مدت زمان کوتاهی با تغییراتی جزئی، با بیان صحیح و قدرت نگارش علمی بالا توسط محققان انگلیسی زبان بازنویسی می شوند و به نام آن ها ثبت می شوند و یا دست کم به قلم آنها محبوبیت و شهرت می یابند. حتی در مواردی که یافته های اولیه به نام ایرانیان ثبت شده باشد، متن نوشته شده توسط آنها یا آن قدر خشک و ناملموس و دارای کلمات قلمبه سلمبه است که فقط سایر فارسی زبانان مسلط به انگلیسی با تفکر فارسی آمیخته، آن را به عنوان متن قوی قبول دارند، و یا تا حدی ساده و خسته کننده و مملو از لغات تکراریست که توجه جامعه ی علمی جهانی را به خود جلب نمی کند هر چند یافته های علمی مطرح شده از ارزش بالایی برخوردار باشند. با توجه به این موارد، سیستم آموزشی نیاز‌‌‌ به شیوه های جدید و کارامد آموزش نگارش دارد و مدرسین زبان ابتدا باید خود تبحر کافی در این زمینه پیدا کنند و سپس با برنامه ریزی صحیح آموزش نگارش را در برنامه ی کار خود قرار دهند.

مقاله های انگلیسی بیش از آن که توان ادبی نویسنده را مورد سنجش قرار دهند، به سازمان دهی اطلاعات مطرح شده، پیوستگی مفاهیم، و تبیین و توضیح کامل و جامع موضوع مورد نظر می پردازند. به طور مثال اگر از شما خواسته شود متنی درباره ی در آمدهای میلیاردی هنرمندان و خواننده های دنیا بنویسید، و شما متن خود را با این جمله آغاز کنید؛ خوانندگان درآمد بسیار بالایی دارند، در همان نظر اول، مقاله ی شما فاقد اعتبار نامیده می شود چرا که جمله ی اول شما که باید بیانگر موضع شما و نمایانگر جهت گیری شخصی شما درباره ی موضوع مطرح شده باشد، تنها به بیان بدیهیات ذکر شده می پردازد و فاقد هر گونه نظر و دیدگاه شخصی از جانب شماست. گناه دومی که با نوشتن چنین جمله ی نخستی مرتکب شده اید، کلی گویی است. آن چه را که شما در جمله ی نخست و یا کلیدی خود می آورید، باید بتوانید در یکی دو صفحه ای که زمان دارید راجع به آن توضیح دهید، کاملا بسط داده شده و تمام زوایای آن با مثال و توصیف کافی جزییات و توضیحات لازم مورد بررسی قرار گیرد. لذا یک نویسنده تازه کار می بایست نمودار کلی از نکات کلیدی که قصد مطرح کردن آن را دارد چه به صورت ذهنی و چه به صورت مصور داشته باشد تا بتواند حق مطلب را به درستی ادا کند.


آموزش آنلاین زبان انگلیسی EN45

آموزش آنلاین زبان انگلیسی EN45دیدگاه کاربران (9)
 1. User avatar

  kourosh_71

  سلام . من کوروش هستم . تازه عضو سایت شده ام . با نظرهای بالا موافقم . در دبیرستان و دانشگاه ، به دانش آموزان و دانشجویان ایرانی نوشتن یاد داده نمی شود . اما چطور می شود انگلیسی نوشت ؟ چطور می شود درست نوشت ؟ و درست عرضه کرد ؟ از قدیم گفته اند اگر میخواهی چیزی را یاد بگیری باید آنرا بنویسی . نوشتن به زبان انگلیسی ، بسیار به تمرین نیاز دارد . من خودم تصمیم دارم که زبان انگلیسی را یاد بگیرم . چرا من باید مثل کورها به متن های انگلیسی نگاه کنیم ؟ و از آن چیزی نفهمم ؟ چرا باید مثل کرها به آهنگ ها و فیلم های انگلیسی گوش دهیم و از آن چیزی نفهمیم ؟ نمیخواهم مثل کورها و کرها باشم . می خواهم انگلیسی را بخوانم ، بنویسم ، گوش دهم و صحبت کنم . من مدیر مالی یک شرکت هستم و دانشجوی فوق لیسانس حسابداری ام . چرا نباید انگلیسی را صحبت کنم و بنویسم ؟ شاید در گذشته در دانشگاه های ایران به زبان بیشتر بها داده میشد . اما حالا با این وضعیت باید چکار کرد ؟ به عقیده من خود افراد باید خودشان « بخواهند » که زبان انگلیسی را یاد بگیرند . من یک جمله برای خودم نوشتم : « بخواه ، تا موفق شوی » . کوروش . 16 تیر 94

 2. Admin avatar

  مدیر سایت

  با سلام و تشکر از دیدگاه شما متشکریم . امیدوارم که از سایت و مقالات ما نهایت استفاده را داشته باشید. تمرین بسیار رمز موفقیت است.

 3. User avatar

  h-akbari

  با تشکر از شما که مرا را با روش درست واصولی نوشتن زبان انگلیسی آشنا می کنید.

 4. Admin avatar

  مدیر سایت

  با سلام و سپاس. قطعاً یادگیری زبان انگلیسی با روش های اصولی خیلی ساده تر و آسان تر خواهد بود.

 5. User avatar

  hadisss

  سلام من مدبتی کلاس زبان میرم ولی چون کسی نیسب یاهاش تمرین کنم کلایادم میره بایدچکنم

 6. Admin avatar

  مدیر سایت

  با ثبت نام و یا ورود به بخش آموزشی می توانید زبان انگلیسی را همیشه و در هر زمان یاد بگیرید و تمرین کنید.

 7. User avatar

  معصومه

  با سلام، ممنون از ریشه یابی مشکلات در *نوشتن به زبان انگلیسی.* اما راه حل چیست؟ من توضیحاتتون را خواندم و انتظار داشتم راه یا سایت یا ویدیو معرفی کنید البته من در ایران نیستم و کلاس نمی توانم شرکت کنم. شما در سایت لطفا بگذارید. بسیارممنون، معصومه

 8. Admin avatar

  مدیر سایت

  با سلام خدمت شما زبان آموز عزیز، شما میتوانید با ثبت نام در سایت و ورود به بخشهای یادگیری، ویدیو های هر بخش را مشاهده کنید.

 9. User avatar

  Muhammad

  خیلی عالی

 10. Admin avatar

  مدیر سایت

  با تشکر از شما. باز هم نظرات خوب و سازنده خود را با ما در میان بگذارید.

 11. User avatar

  faramarz06

  کاملا درسته نوشتن به زبان انگلیسی معمولا برای ما کار سخت و دشواری است. شاید به این خاطر که ما آشنایی با ساختار متن شامل موضوع، عنوان، چکیده، مقدمه، متن اصلی و نتیجه گیری آشنایی چندانی نداریم.

 12. Admin avatar

  مدیر سایت

  سایت EN45.com به شما در همه موارد کمک خواهد کرد تا در انگلیسی بهترین باشید.

 13. User avatar

  رها

  میشه قوانین مدارس ایران رو به زبان انگلیسی بذارید به صورت متن. ممنون میشم.

 14. Admin avatar

  مدیر سایت

  سلام، ممنون از اینکه مطالب سایت ما را پیگیری میکنید. ممنون از پیشنهادتان، حتما پیگیری خواهد شد. با تشکر

 15. User avatar

  بیتا ابادی

  عاااااااااااااااالی بووووووووود

 16. Admin avatar

  مدیر سایت

  مرسی از لطف شما

 17. User avatar

  بیتا ابادی

  عاااااااااااااااالی بود'

 18. Admin avatar

  مدیر سایت

  متشکریم از نظر شما

ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.