معرفی آزمون MSRT MCHE

آزمون

 

 

 

 

آزمون MSRT در واقع همان آزمون MCHE است که توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار می شود. آزمون MSRT به عنوان یک محک برای سنجش سطح زبان انگلیسی دانشجویان دکترا است. برخی از افراد آزمون MSRT را، آزمون تافل کوچک می دانند؛ ولی باید این نکته را یاد آوری کنیم که سطح آزمون MSRT خیلی پایین تر از آزمون تافل است و بیشتر از مباحث ساده و عمومی پرسش می شود. آزمون MSRT هر ماه توسط وزارت علوم برگزار می شود.

آزمون MSRT  برای متقاضیان کنکور دکتری (برای مصاحبه؛ چون بخشی از امتیاز مصاحبه به مدرک زبان بستگی دارد)، دانشجویان دکتری (برای دانشجویانی که در امتحان جامع دوره دکتری شرکت می کنند) و برای آن دسته از دانشجویان لیسانس که قصد خروج از کشور را دارند (البته باید یادآوری کنیم که اگر قصد خروج از کشور را دارید در یک آزمون مهمتر که قابلیت ترجمه دارد، شرکت کنید. چون آزمون MSRT زبان در برخی دانشگاه های خارج از کشور فاقد اعتبار علمی مورد نیاز است.)

هزینه آزمون MSRT یا آزمونMCHE 

هزینه شرکت در آزمون MSRT 600000 ریال است.

 

مکان برگزاری آزمون MSRT یا آزمونMCHE 

این آزمون هر ماه در همه مراکز استان ها برگزار می شود. به دلیل اینکه صندلی های آزمون MSRT خیلی سریع پر می شوند، لازم است در زمان تعیین شده در سایت حضور داشته باشند و اقدام به ثبت نام کنند. تعداد دفعات شرکت در آزمون MCHE محدودیتی ندارد. دانشجویان می توانند تا زمان به دست آوردن نمره مطلوب در آزمون MSRT شرکت نمایند. نکته قابل توجه اینکه در آزمون MCHE به صورت متوالی (از نظر زمانی) نمی توان شرکت کرد بدین صورت که داوطلبانی که این ماه در آزمون شرکت کرده اند نمیتوانند ماه آینده در آزمون شرکت کنند و باید یک ماه فاصله زمانی را رعایت کنند. در زمان انصراف از آزمون، امکان باز پس گیری هزینه وجود ندارد. مدرک آزمون MSRT یا MCHE در تمامی دانشگاه های ایران و نیز وزارت خانه های ایران دارای درجه علمی است.

نمره مورد نظر برای قبولی مدرک آزمون MCHE در دوره دکتری (البته وابسته به نوع دانشگاه) نمره 50 و برای دانشجویان لیسانسی که  قصد خروج از کشور را دارند 40 است. آزمون MSRT یا MCHE از همه لحاظ با آزمون IELTS- TOEFL- و GRE Subject و GRE general متفاوت است.

 

ساختار آزمون MSRT یا آزمونMCHE 

آزمون MCHE شامل بخش شنیداری، گرامر و درک مطلب است. در آزمون MSRT 100 سوال 4 گزینه ای وجود دارد که متقاضیان در زمان تعیین شده باید به آن ها پاسخ دهند. دفترچه آزمون در یک مرحله توزیع می شود.

این آزمون در شهرهای: تهران، تبریز، اهواز، اصفهان، ارومیه، اراک، اردبیل، بابلسر، بیرجند، خرم آباد، رشت، زاهدان، سنندج، شیراز، کرمانشاه، کرمان، قم، قزوین، مشهد، همدان، یزد و کیش برگزار می شود.

 

بخش های آزمون MSRT

آزمون MSRT یا MCHE از سه قسمت تشکیل شده است:

مهارت شنیداری (Listening Comprehension) : ۳۰سوال شنیداری در ۱۵دقیقه

گرامر و ساختار (Structure and Written Expression) : ۳۰تست در ۲۰دقیقه

 مهارت درک مطلب (reading comprehension) : ۴۰تست در ۴۰دقیقه

 

تاریخ اعلام نتایج آزمون MSRT

 

نتایج آزمون MSRT یا MCHE حداکثر تا یک هفته بعد از هر آزمون در هر ماه در سایت آزمون زبان MSRT قابل مشاهده است. داوطلبین می توانند کارنامه خود را از سایت دریافت کرده و کد ماشینی درج شده در انتهای کارنامه برای ارائه به انواع سازمان ها و نهاد های دولتی قابل اعتماد و اعتبار است. مدت اعتبار آزمون MSRT یا MCHE 2 سال است و بعد از این مدت، دوباره باید در آزمون شرکت کنند.

 

شیوه آماده شدن برای آزمون MSRT

برای آزمون MSRT یا MCHE باید سه مهارت خواندن، درک مطلب و گرامر  را در خود تقویت نمایید. البته لغات آزمون MSRT یا MCHE خیلی سخت نیست و داوطلبان می توانند با مرور کتاب های کیت تافل و 504 و لانگمن به راحتی در آزمون MSRT یا MCHE نمره قبولی را کسب نمایند. همچنین مطالعه نمونه سوال های ماه ها و حتی سال های گذشته را فراموش نکنید تا به روال و نوع آزمون پی ببرید و در جلسه آزمون دچار استرس و اضطراب نشوید.

 

شیوه ثبت نام آزمون MSRT

برای ثبت نام در آزمون MSRT، می توانید به آدرس سایت  http://msrt-exam.saorg.ir/

یا با استفاده از جست و جوی سامانه آزمون MSRT در GOOGLE وارد شوید. برای آزمون MSRT ابتدا متقاضیان در سایت ثبت نام کرده و همه اطلاعات خود را به درستی وارد نمایند و در مرحله بعد باید اسکن تصویر و کارت ملی و مدرک نهایی خود را وارد نمایند. سپس در موعد مققری که در سایت درج شده است برای واریز وجه و اعلام امادگی در سایت در سایت حضور داشته باشید.

 

مهمترین نکات آزمون MSRT

1-در آزمون MSRT نمره منفی لحاظ نمی گردد.

 

2-اگر متقاضیان یک بار در آزمون موفق نشوند بلافاصله در آزمون بعدی نمی توانند شرکت کنند ولی در با یک بار فاصله مجددا می توانند در این آزمون شرکت کنند.

 

3-نمره قبولی در آزمونبه طور متوسط 50 به بالا تعیین شده است. البته این نمره وابسته به نوع دانشگاه و ارگان دولتی تغییر می کند.

 

4-آزمون MSRT  10 بار در سال برگزار می شود و شرکت در آن محدودیتی ندارد.

 

5-تاریخ های آزمون هر ماه اعلام شده و ثبت نام به صورت اینترنتی است. پرداخت هزینه آزمون نیز به صورت آنلاین و با استفاده از کارت های شبکه شتاب انجام می شود.

6-تاریخ­های آزمون ماه به ماه اعلام می گردد و ثبت نام فقط بصورت اینترنتی است.

 


آموزش آنلاین

 

آموزشگاه آنلاین زبان انگلیسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.