آزمون تافل-TOEFL

آزمون تافل آزمون تافل مخفف (Test Of English as Foreign Language)، آزمونی است که میزان توانایی افراد غیر انگلیسی زبان را در زمینه برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی ارزیابی می کند. بیش از 9000 دانشگاه در بیش از 130 کشور در سراسر دنیا آزمون تافل را قبول دارند.

بسیاری از دفاتر اداری، دفاتر ثبت گواهی و اسناد نمره ی تافل را برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی افراد درخواست می کنند . به طور کلی دفاتر و موسسات آموزشی به نمره ی تافل اعتماد دارند. دپارتمان های مهاجرت برای گرفتن ویزای کار و اقامت، دفاتر پزشکی و ثبت اسناد برای درج مدارک تخصصی، و اشخاص برای تشخیص سطح زبان انگلیسی شان نمره ی این آزمون را میزان قرار می دهند.
در حال حاضراین آزمون در دو نوع حضوری و اینترنتی گرفته می شود.

 

1 آزمون کتبی تافل (PBT)

PBT مخففPaper Based Test ، به این معناست که داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به سوالات موجود در دفترچه آزمون به صورت کتبی پاسخ دهند. چند سال اخیر در بسیاری از کشورها آزمون حضوری PBT جای خود را به آزمون اینترنتی داده است.هم اکنون این آزمون تقریبا در معدود کشورهایی، به دلیل محدودیت اینترنت، در حال برگزاریست از جمله این کشورها عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، نیجریه، سوریه، عراق، سودان، افغانستان و کشورمان ایران است.

 

2 آزمون تافل اينترنتی (IBT)

این آزمون در اواخر 2005 معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین نوع دیگر «CBT»( مخفف Computer Based Test) گردید. این آزمون ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار گردید و از سال 2006 به کشورهای دیگر نیز به تدریج راه یافت. آزمون « مبتنی بر کامپیوتر» یا CBT در سپتامبر 2006 متوقف شد. بر اساس آمار داده شده توسط موسسه ی ای تی اس ، 96% متقاضیان تافل به صورت اینترنتی در آزمون شرکت می کنند. در این نوع آزمون شرکت کنندگان بایستی در تاریخهای مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند.

همچنيـن در آزمـون اینترنتی علاوه بر صـدايی که می‌شنويد، يک تصويــر هم به نمـايش در مي‌آيد. اين بخش به دو قسمت تقسيم می‌شود. قسمت اول شامل مکالمات کوتاهی است که البته کمی از تافل کتبی طولانی‌تر است. در قسمت دوم هم شما با مکالمه‌ها و سخنرانيهای طولانی‌تری روبرو مي‌شويد. اين بخش آزمون تافل اینترنتی، درست مانند تافل کتبی است با اين تفاوت که شما بجای علامت زدن با مداد روی کاغذ، با ماوس روی گزينه صحيح کليک می‌کنيد.

به طور کلی در این آزمون مهارتهای شنیداری، ساختاری و نگارش، خواندن متون، انشاء و مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی مورد سنجش قرار گرفته است. هر دو آزمون کتبی و اینترنتی شامل چهار بخش می باشند که سه بخش شنیداری و نوشتاری و خواندنی با تفاوت های جزیی مشابه می باشند. تنها تفاوت کلی بخش دوم آزمون کتبی ، بخش ساختار است که در آزمون اینترنتی با بخش مکالمه جایگزین شده است و سنجش مهارت ساختار زبان انگیسی به صورتی غیر مستقیم در بخش مکالمه در نظر گرفته شده است. در اینجا مختصرا به توضیح این بخش ها می پردازیم.

 

بخش شنيداری

اين بخش از تافل توانايی شما را در درک مکالمه‌های زبان انگلیسی مورد سنجش قرار می‌دهد. اين بخش به سه قسمت تقسيم می‌شود. قسمت اول اين بخش شامل مکالمه‌هايی کوتاه است که بين دو نفر صورت می‌گيرد و پس از پايان هر مکالمه سوالاتی مبنی بر درک مکانی و زمان مکالمه، درک عبارات روزمره و پر کاربرد مطرح میشود.در قسمت دوم مکالمه‌های گسترده‌ تری بين دو يا چند نفر انجام می‌شود و قسمت سوم نيز دربرگيرنده سخنرانی‌هایی است که بيشتر حول موضوعات دانشگاهی و آکادميک می‌باشد.

 

بخش ساختار و نگارش

اين بخش دو دسته از پرسش ها را در بر می‌گيرد و هر دو دسته برای ارزیابی توانايی شما در تشخيص گرامر و ساختار صحيح يک متن طراحی شده‌اند. دسته اول سؤالات ساختاری است که در آن شما باید ساختار صحيح و ترتيب کلمات را تشخيص دهيد. به عنوان مثال جملات و عبارات به صورت ناقص مطرح می شوند و شما باید گزینه ی صحیح کامل کننده ی جملات را انتخاب نمایید. در دسته دوم که سؤالات نگارشی است شما با جملات کاملی روبرو می‌شويد که کلماتی در آنها مشخص شده اند، از شما خواسته میشود تا کلمه يا عبارت نادرست را شناسايی کنيد.

 

بخش درک مطلب

همانطور که از اسم آن پیداست در این بخش توانایی خواندن و درک مطالب و پاسخ به سوالات مربوط به آنها مورد سنجش قرار داده می شود. معمولا در این بخش پنج متن در زمینه ی دانشگاهی و علمی به داوطلب داده می شود و به دنبال هر کدام ده سوال مرتبط با متن که در آن دایره لغات و تحلیل و استنتاج متون مورد توجه قرار داده شده است. تمام اطلاعات مورد نظر برای پاسخ گویی به سوالات در داخل متون گنجانده شده است و داوطلب نیاز به هیچ پیش زمینه ی تخصصی مربوط به متن علمی ندارد.

 

بخش نوشتاری

اين بخش جدا از رتبه کلی شما گزارش می‌شود. در آزمون کتبی موضوعی به داوطلب داده می شود و داوطلب بایستی دیدگاه خود را راجع به موضوع داده شده به صورت بیان نظر و بررسی انتخاب آن و در ادامه استدلال آن را در غالب متن یا گزارشی متشکل از 250 تا 300 کلمه را بر روی کاغذ بیاورد. در آزمون اینترنتی علاوه برقسمت مذکور که نوشتن انشایی بیان استدلالی نظریات داوطلب ولی به صورت تایپی است، قسمت دیگری نیز دارد که در آن به داوطلب یک متن حول موضوعاتی علمی داده می شود، داوطلب پس از مطالعه ی متن و گوش فرا دادن به نظریاتی از جانب شخص دیگر بایستی خلاصه ای از برداشت هایش از شنیده ها و نیز ارتباط آن با نکات مهم و کلیدی متن داده شده را تایپ نماید.

 

بخش گفتاری

این بخش شامل شش قسمت است است که دو قسمت آن کاملا مستقل و چهار قسمت آن تلفیقی می باشد. در دو بخش اول ممتحن سوالاتی پیرامون خانواده مطرح می کند که در پاسخ ها، توانایی صحبت کردن به صورت خود به خودی و شفاف سازی ادعاهایی که داوطلب عنوان می کند مورد سنجش قرار می گیرد. در دو قسمت از مکالمه تلفیقی، داوطلب متن داده شده را مطالعه و به صحبت کوتاه گوش فرا می دهد سپس این دو را با هم تلفیق کرده و در پاسخهایش به کار گیرد. در دو قسمت دیگر داوطلب می بایست چکیده ای از آنچه که میشنود را در صحبت هایش ارائه دهد.


آموزش آنلاین زبان انگلیسی EN45

آموزش آنلاین زبان انگلیسی EN45دیدگاه کاربران (6)
 1. User avatar

  h-akbari

  اشاا...بعد از دوره های شما شرگت خواهم نمود.

 2. Admin avatar

  مدیر سایت

  با تشکر. در خدمت شما هستیم.

 3. User avatar

  amin2020

  اقا سلام مقسی از سایت بسیار قشنگ و پر کاربرد تون.

 4. Admin avatar

  مدیر سایت

  با عرض سلام و سپاس فراوان از نظر شما.

 5. User avatar

  elyika

  مرسی از اطلاعات مفیدتون

 6. Admin avatar

  مدیر سایت

  وظیفه ما است.

 7. User avatar

  saeid387

  واقعا که سایت مفید و با ارزشی دارید ممنون بابت مطالب مفیدتون

 8. Admin avatar

  مدیر سایت

  لطف دارید، تمام سعی ما در کمک به زبان آموزان است. تیم EN45 در تلاش هستند تا این سایت برای همه مفید باشد.

 9. User avatar

  هادی محبی

  سایتتون خوبه ولی دوتا ایراد داره یکی مدرک نمیده که این خودش یک ضعفه دوم اینکه دوره تافل وایلتس برای ما قشر دانشگاهی وشهرستانی بذارید عالی میشه با تشکر وموفقیت روز افزون

 10. Admin avatar

  مدیر سایت

  سلام، از نظر شما بسیار ممنون هستیم. در پایان دوره ها از شهریور به بعد، مدرک به زبان آموزان تقدیم میشود و در خصوص IELTS و TOEFL به شما این وعده داده میشود که از پایان شهریور ماه این دو قسمت هم راه اندازی خواهد شد که بسیار و بسیار کاربردی خواهد بود. لذا خواهشمند این فرصت برای ارتقا بخش های فوق از جانب شما در اختیار ما قرار گیرد.

 11. User avatar

  salimkakar

  واقعا یک سایت مفید برای آموزش زبان انگلیسی میباشد که من تا حال دیدم دست تون درد نکنه عالی بود

 12. Admin avatar

  مدیر سایت

  سلام. از نظر اميد بخش و لطف شما سپاسگزاريم. امكانات اين سايت هر روز هم بهتر خواهد شد. از اينرو با ما همراه باشيد تا سهمى در موفقيت شما عزيزان داشته باشيم. لازم به ذكر است اگر تلاش زبان آموز با اين سايت همراه باشد. يادگيرى زبان آموز و تسلط بر زبان بين المللى انگليسى صد در صد و تضمينى است. موفق و پيروز باشيد. به اميد ديدار شما در قله هاى موفقيت

ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.