نقش مدرس در ایجاد علاقه به یادگیری زبان انگلیسی

نقش معلم در ایجاد انگیزه

 

 

 

این معلم من رو از زبان کلا زده کرد یا از ترم بعد فقط با همین معلم کلاس بر میدارم

 حتما این جمله ها را از افراد مختلف تا به حال شنیده اید و یا خودتان آن را با رها بیان کرده اید. علاقه و انگیزه مهم ترین عاملمحرک برای انجام هر کاری در انسان است.

یادگیری به صورت کلی مخصوصا برای کودکان که سرشار از انرژی هستند، فرآیندی کسل کننده بوده و از نظر آنها کاملا هدر کردن وقت تلقی میشود. اما چطور میشود که یک کودک زمانی که میتواند صرف بازی و سر و صدا کردن کند را در کلاسی آرام بنشیند و به دقت به حرف معلم خود گوش دهد؟

انواع مختلف انگیزه

انگیزه به صورت کلی به دو دسته اصلی تقسیم میشود:

انگیزه های درونی

انگیزه های خارجی

در اکثر موارد، کودکان به دنبال انگیزه های خارجی هستند، مثلا گرفتن یک مهر صد آفرین و شنیدن تشویق دیگران، به این نوع انگیزه ها، انگیزه های رفتار گرایانه میگویند. این نوع از انگیزه فقط بر اساس محرک و پاسخ بنا شده و در صورتی که کودک با انجام کاری تشویق شود، آن کار را مجدد تکرار کرده و باعث بهبود رفتار او میشود و در غیر این صورت آن رفتار را کنار میگذارد.

از زیر مجموعه های این انگیزه میتوان به انگیزش ابزاری و یا انگیزش دستیابی به موفقیت اشاره کرد که فقط اینکه نمره کامل را گرفته و یا به یک جایزه دست پیدا کند برای اون انگیزه یادگیری میشود.

در این موارد معلم میتواند با ایجاد محیطی رقابتی برای دستیابی به یک سری اهداف از و جوایز ( چه مادی چه معنوی) ، هنرجویان خود را ترغیب کند و باعث انگیزش هرچه بیشتر آنها شود.

در مورد انگیزه های درونی میتوان به این موارد اشاره کرد:  میل به رشد و ترقی، افزایش سطح علمی، بهبود شان اجتماعی، رضایت مندی از خود به دلیل یادگیری چیزی جدید، ایجاد حسی بهتر و ....

این نوع انگیزه ها بیشتر در افراد بزرگسال دیده میشود زیرا با بلوغ فکری و خود شناسی ارتباط مستقیم دارند. در این موارد معلم باید به شدت مراقب باشید که از انگیزه های خارجی استفاده نکند، زیرا استفاده از آنها نتیجه عکس داده و خط فکر هنر جو را عوض میکند. معلم به عنوان یک مشاور در اینجا باید عمل کند و گاهی و بیگاه باعث بیداری انگیزه های درونی در فرد شود.

در بعضی از موارد افراد بالغ و بزرگسال هم به محرک های خارجی نیاز دارند. برای مثال فردی که میخواهد ارتقاء شغلی بگیرد و یا مهاجرت کند و یا دوست دارد و با یک نفر ارتباط برقرار کند و یا حتی فیلم ها را بهتر بفهمد! تمامی اینها میتوانند محرک هایی خارجی برای ترغیب هنرجو باشد، اما در اکثر موارد محرک های خارجی گذرا میباشند و بعد از اینکه فرد به هدف خود ( محرک خود) رسید، دست از یادگیری میکشد، مثلا بعد از اینکه ارتقاء شغلی خود را دریافت کرد، میلی به ادامه یادگیری ندارد.

تاثیر مهم مدرس در ترغیب یا دل زدگی هنرجو

مشکل از آنجایی شروع میشود که مدرس  هنرجویی را از مسیر اشتباهی ترغیب میکند و یا حتی گاهی یک ترغیب به دلیل دور از دسترس بودنش و یا فشار بیش از حدی که روی هنرجو می آورد، نتیجه عکس داده و او را تماما از یادگیری دل زده کند.

برای مثال هنرجویی که علاقه دارد صحبت بین بازیگران در فیلم ها را درک کند، اگر یک فیلم معمولی برای او بگذارید که در حدود 30% آن را در ابتدای امر بفهمد، ترغیب میشود که تا یک دوره مشخص این درصد را بیشتر کند، اما اگر هیچ چیز را متوجه نشود، کاملا این هدف را دور از دسترس و دور از ذهن تلقی کرده و کلا یادگیری آن را کنار میگذارد و یا اینکه به یک کودک اگر راجع بالا تر رفتن شان اجتماعی اش با تقویت زبان انگلیسی صحبت کنید، همان لحظه به فکر ترک کلاس می افتد.

همیشه سعی کنید در فرآیند یادگیری از مدرسانی با تجربه استفاده کنید و البته که فراموش نکنید بهترین محرک و انگیزه خودتان هستید و اجازه ندهید که کسی انگیزه شما را کم کند، اگر برای خودتان تلاش کنید، هیچ چیز نمیتواند جلوی موفقیت شما را بگیرد. 

 


 

 آموزش آنلاین و سریع زبان انگلیسی

 

آموزشگاه آنلاين زبان انگليسی EN45.comدیدگاه کاربران (0)
ارسال دیدگاه


پیام

ضمن تشکر از شما، دیدگاه با موفقیت ارسال شد. پس از تایید از بخش آموزش نمایش داده خواهد شد.