صفحه اصلی ثبت نام ورود دوره های آموزشی مقالات آموزشی کسب درآمد درباره ما تماس با ما
9 Oct

EN45

  0

آموزش کلمات زبان انگلیسی و دیکشنری

آموزش کلمات زبان انگلیسی و دیکشنری

آموزشگاه آنلاین زبان انگلیسی

مجموعه مدون کلمات و ترکیب های رایج در هر زبان را دیکشنری‌ می گوییم. عدم آگاهی از طرز استفاده هر دیکشنری‌ و ندانستن تفاوت های آنها موجب می شود مترجم یا زبان آموز، کلمه یا عبارت مورد نظر را در فرهنگ پیدا نکند ، در جای نامناسب به دنبال آن بگردد و یا وقت بسیاری را صرف پیدا کردن معنی کند. در صورت متوجه نشدن معنی در دیکشنری بخصوص دیکشنری‌ های آموزش زبان انگلیسی به انگلیسی ، توصیه می کنیم که آن کلمه را به صورت تصویر در اینترنت جستجو کنید. باید توجه داشته باشید که مهمترین ابزار کار مترجم و زبان آموز، دیکشنری است و باید آن را مناسب متن مورد نظر انتخاب کند.دیکشنری‌ آمریکایی باید برای متن های آمریکایی و دیکشنری‌ بریتانیایی برای متن های بریتانیایی مورد استفاده قرار گیرد.

در آموزش یک زبان دوم، دانستن تمامی کلمات کار بسیار دشواری می باشد از این رو همه ی ما هنگام آموزش زبان انگلیسی باید با انواع دیکشنری و طرز استفاده از آن آشنا باشیم.

انواع دیکشنری کلمات :


دیکشنری‌های عمومی

آموزش کلمات زبان انگلیسی و دیکشنری
دیکشنری انگلیسی

مدخلهای این نوع دیکشنری‌ ها به ترتیب الفبا تنظیم می شود. در برابر هر مدخل، پس از تلفظ ریشه و اشتقاق، هویت دستوری و گونه ی زبانی آن مدخل، معنا یا معناهای مدخل و ترکیبات آن، یا بر حسب تداول یا بر حسب سیر تحول معنایی فهرست می شود. در دیکشنری‌های عمومی دو زبانه غالباً اطلاعاتی از قبیل اشتقاق و سیر تحول معنایی حذف می شود و در عوض به دو گروه جامع و فشرده طبقه بندی می شوند.

الف) دیکشنری‌های جامع

این دیکشنری ها در مقایسه با دیکشنری های فشرده، مدخل های بیشتری دارند و توضیحات کاملتری برای هر مدخل عرضه می کنند و غالباً برای هر یک از معانی مدخل شاهد و مثالی ذکر می کنند. در عین حال بر خلاف عنوانشان هرگز شامل مجموعه کامل کلمه های رایج در هر زبان نیستند، زیرا زبان پیوسته در حال تحول است. در نتیجه تحقیقات، اختراعات، تحولات سیاسی، مخابره ی اخبار روز در جهان و سایر عواملی که در گسترش و تحول زبان دخالت دارند، معمولاً دگرگونی های زیر در واژگان زبان به وجود می آید.

- بعضی از کلمات از کاربرد روزانه‌ی زبان خارج می شود، از قبیل بلدیه، عدلیه و ... - معنای اصلی بعضی کلمات تغییر می کند، مثلاً "روش"، طبق تعریف فرهنگ معین، اسم مصدر فعل "رفتن" و به معنای عمل رفتن و خرامش است، حال آنکه امروز بیشتر به معنای "شیوه" به کار می رود.

- معنای ضمنی یا بار عاطفی کلمات تغییر می کند، مثلاً "طاغوتی"، طبق تعریف فرهنگ معین دارای معانی بت پرست، جادوگر، باطل، سرکش (از اهل کتاب) است، حال آنکه امروز به طبقه خاصی از جامعه اطلاق می شود.

ب) دیکشنری‌ فشرده

حاوی پرکاربردترین و رایج ترین کلمات هر زبان هستند. از این رو تعداد مدخل هایشان و در نتیجه حجم آنها کمتر است. توضیحاتی که در برابر هر مدخل ارائه می شود، کوتاه تر و مختصرتر از توضیحاتی است که در دیکشنری های جامع می آید؛ غالباً فاقد اطلاعاتی از قبیل ریشه و اشتقاق و سیر تحول معنای کلمه مدخل هستند؛ کلمات و معانی مهجور در آنها به چشم نمی خورد و بسیاری از کلمه های تازه و تحولات جدید معنایی در هر چاپ جدید (گاه سالی یک بار و گاه دو سال یک بار) در آنها منعکس می شود.


دیکشنری‌های تخصصی (واژه‌نامه‌ها)

این دیکشنری ها حاوی اصطلاحات و کلمات فنی و تخصصی هر یک از رشته های علمی، از قبیل زیست شناسی، ریاضی، معماری، پزشکی، سینما و... هستند که مناسب برای کسانی که در حال آموزش زبان انگلیسی برای مهاجرت کاری یا تحصیلی میباشد. به دنبال هر مدخل، که غالباً مفهومی تخصصی است، شرح مفهوم و گاه توضیحی درباره سابقه پیدایش آن ذکر می شود. در واژه‌نامه‌های تخصصی دو زبانه هر مدخل معمولاً معادل آن در زبان مقصد آورده می شود و در مواردی که معادلی وجود نداشته باشد، مولفان یا معادلی پیشنهاد می کنند یا به تعریف اصطلاح اکتفا می کنند.


نقش دیکشنری‌های یک زبانه در ترجمه

استفاده درست از هردیکشنری مستلزم مطالعه فهرست مطالب و مقدمه آن است. فهرست مطالب خواننده را از انواع ضمیمه های مندرج در فرهنگ، از جمله راهنمای تلفظ، فهرست اختصارات، مقیاسها و اوزان، اعلام و ... مطلع می کند. در مقدمه، نحوه طبقه بندی اطلاعات مربوط به هر مدخل و شیوه استفاده از فرهنگ ذکر می شود.


دیکشنری‌های عمومی آمریکایی و بریتانیایی

- همچنین از دیکشنری برای یافتن تلفظ بریتانیایی یا آمریکایی، هویت دستوری، ریشه و اشتقاق و گونه یا مرتبه ی زبانی استفاده کرد.

-آموزش کلمات رایج در زبان انگلیسی (بریتانیایی یا آمریکایی). که با ترتیب الفبایی فهرست شده است. البته بعضی کلمات که خاص انگلیسی بریتانیایی است معمولاً در دیکشنری های آمریکایی فهرست نمی شود و بالعکس. مثلاً DIY ، که در زبان عامیانه بریتانیایی به معنای مجموعه خودآموز (Do It Yourself) است، در فرهنگ های آمریکایی فهرست نشده است.


معرفی دیکشنری های پرکاربرد و آنلاین در آموزش زبان انگلیسی:

یکی از ساده ترین راه هایی که زبان آموزان از آن برای آموزش کلمات در زبان انگلیسی استفاده می کنند، استفاده از دیکشنری های آنلاین می باشد. استفاده از دیکشنری های آنلاین، آموزش زبان انگلیسی را را حت تر کرده، زیرا هر جا که اینترنت باشد می توانید از آنها استفاده کنید و دیگر نیاز نیست که کتاب های قطور و حجیم دیکشنری را با خود حمل کنید.

Google Translate :

نمونه پر کاربرد دیکشنری آنلاین به خصوص برای مراجعه به کلمات انگلیسی می باشد که می توانید در Google واژه مورد نظرتان را از نظر معنایی چک کنید.البته که در بررسی های به عمل آمده، نشان داده شده که حتی حرفه ای ترین کاربران و کسانی که در حال آموزش زبان هشتند هم به یک سایت خاص وفادار نیستند، و ترجیح می دهند برای جستجوی معنای یک واژه به سراغ گوگل بروند. اما خب در استفاده بلند مدت، بهتر است که یک سرویس ثابت داشته باشند.

اما با توجه به اینکه بهتر است برای آموزش زبان انگلیسی از دیکشنری هایی استفاده کرد که، معنی کلمات را به همان زبان انگلیسی به ما می دهد. بنابراین به معرفی برخی از این دیکشنری ها می پردازیم.

Oxford Dictionary:

یکی از دیکشنری های قدیمی و پرکاربرد است که این روزها می توانید آنرا به صورت آنلاین استفاده کنید. یکی از بخش های مهم آن بخش واژه های هم معنی یا Synonyms ها هستند.

The Free Dictionary:

یکی از دیکشنری های بسیار جذاب دنیای مجازی است. این مجموعه علاوه بر لغت نامه بودن و داشتن گزینه های استاندارد، واژه نامه تخصصی پزشکی و مالی – فرهنگی نیز هست. تمامی اطلاعات موجود در این لغت نامه به صورت کاملاً دقیق و با جزئیات فراوارن است.

Business Dictionary :

یک دیکشنری تخصصی در زمینه مدیریت و کسب و کار می باشد. به صورت کاملا تخصصی اصطلاحات و کلمات بازرگانی را توضیح داده است. همین طور مترادف ها و معانی مختلف واژه ها را می توان با کمک این دیکشنری پیدا کرد. برای دوستانی که برای کار و بیزینس خود در حال آموزش زبان انگلیسی هستند بسیار مفید می‌باشد.

One look:

از آن نمی توان به عنوان یک دیکشنری انگلیسی یادکرد و در واقع یک موتور جستجو گر می باشد و اگردنبال یک واژه خاص در خین آموزش زبان می گردید می توانید از این موتور جستجوگر لغت استفاده کنید. این موتور جستجو کاربرد های جالبی دارد که یکی از آنها این است که اگر فقط قسمتی از یک کلمه را به خاطر دارید و باقی کلمه را به خاطر ندارید؛با سرچ کردن تمامی کلماتی که دارای آن بخش هستند را به شما نمایش می دهد. و زمانی که بخواهید به صورت معکوس عمل کنید، به این معنا که توضیحی راجع به کلمه بنویسید و دیکشنری کلمات مرتبط با این کلمه را به شما نشان می دهد.

Collins:

یک دیکشنری همه فن حریف برایر آموزش زبان انگلیسی است. این دیکشنری برای هر کلمه، از میان جملات معروف و جملات بزرگان، نمونه های مختلفی را نقل می کند، با اینکار به خاطر سپردن کلمات و درک معنی بهتر می شود.همین طور روند کاربرد واژه را به صورت یک نمودار نشان میدهد. در این نمودار می توانید ببینید کاربرد واژه رو به افزایش است یا رو به کاهش. همین می توانید ترجمه لغت را همزمان به چند زبان دیگر ببینید و بشنوید.امکانات موجود در این دیکشنری باعث افزایش یادگیری و آموزش کلمات و همین طور سرگرمی فرد می باشد.

دیکشنری هوشمند EN45 :

آموزش کلمات زبان انگلیسی و دیکشنری

دیکشنری هوشمند EN45 (تنها با یک کلیک)

و اگر شما کاربر سایت آموزش آنلاین زبان انگلیسی En45.com می باشید، می توانید از دیکشنری هوشمند سایت En45  نیز استفاده کنید.شما در حین آموزش آنلاین با کلیک روی هر کلمه، دیکشنری، معنای کلمات را به شما نشان می دهد و آنرا برایتان تلفظ می کند.


  Register


Comments (0)

Send Comment


Message

فراگیری آسان انگلیسی

آموزش آنلاین زبان انگلیسی EN45

2010-2019 © All Rights Reserved.