مکالمه زبان انگلیسی راه های شروع و بهبود مهرات گفتار و شنیداری

مکالمه زبان انگلیسی راه های شروع و بهبود مهرات گفتار و شنیداری

مکالمه چیست؟ مکالمه وقتی شکل میگیره که شما قادر باشید که مفهوم کامل مخاطب خود را درک کنید.به دنبال جواب در ذهن خود بگردید و جوابی قابل فهم به او بدهید. پس برای اینکه مکالمه انگلیسی خوبی داشته باشید و بتوانید به خوبی با یک نفر ارتباط بر قرار کنید، باید مهارت شنیدن و صحبت کردن بالایی داشته باشید. یادگیری این مهارت ها در مکالمه زبان انگلیسی بسیار حائز اهمیت هست.هر کس که یادگیری را شروع میکند از همان ابتدا به دنبال این است که چه زمانی میتواند به خوبی مکالمه کند!

اما صبور باشید. این کار نیاز به صبر و تلاش دارد. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. موسساتی هستند که به صورت تضمینی مکالمه شما را تا چند جلسه طوری تقویت میکنند که بتونید مکالمه کنید. بعضی ها به صورت اینترنتی و با استفاده از مالتی مدیا این کار رو میکنند. روش های زیادی وجود داره اما به طور کلی مکالمه را باید به دو بخش شنیداری و گفتاری تقسیم کرد و هر بخش را به صورت جداگانه تقویت نمود تا بتوان در مورد مکالمه فکر کرد!

تقویت مهارت لیسنینگ برای مکالمه زبان انگلیسی

برای اینکه شما مهارت لیسنینگ خودتان را تقویت کنید روش های مختلفی وجود دارد. اما قبل از آن باید به شما یک سری نکات رو گوش زد کنم. اول اینکه هر چیزی را گوش نکنید. چیز هایی که گوش میکنید ژانر های مختلفی دارند، مثلا فیلم، اخبار، کارتون، موزیک و خلاصه هر چیزی ژانر خاص به خودش را دارد. بهتر است از ژانر هایی شروع کنید که از دستور زبان محاوره استفاده نمیکنند و با سرعتی متوسط حرف میزنند. این کار باعث میشود که دلسرد نشده و تا حدی مطلب را متوجه شوید.

به لهجه های مختلف توجه کنید، بهتر است از لهجه آمریکایی سفید پوست استفاده کنید، زیرا لهجه های انگلیسی ها و یا سیاه پوستان کمی غیر قابل درک بوده و اصطلاحات خاصی دارند.

از مکالمه های انفرادی مثل اخبار شروع کرده و به مکالمه های دسته جمعی فیلم ها بروید. فیلم خیلی بیشتر از موزیک به شما کمک میکند زیرا داستان آن و دیدن تصاویر به حدس زدن کلمات کمک میکند.

همانطور که گفتم این کار به تلاش نیاز داره، سعی کنید همیشه هندزفری گوشتون باشه و در حال گوش کردن به یک مطلب باشید. بعضی از موسسات غیر حضوری آموزش آنلان زبان انگلیسی فایل های مختلف را دسته بندی کردند و طبق سطح شما در اختیار شما قرار میدن و به صورت خود آموز و آموزش آنلاین میتونید مهارت شنیداری خودتون رو قدم به قدم بالا ببرید.

تقویت مهارت گفتاری برای مکالمه زبان انگلیسی

نگران نباشید! شما بیشتر راه را رفتید! خوشبختانه مهارت لیسنینگ به شدت روی مهارت گفتاری ومکالمه شما تاثیر میزاره! اصلا بچگی هم همینطور زبان باز کردیم! اول گوش دادیم و بعد عین همان را تکرار کردیم!

برای صحبت کردن فقط کافیه جملاتی که میشنوید را عینا تکرار کنید، سعی کنید طبق همون چیزی که شنیدید باشه، یعنی حتی لهجه و نوع تلفظ را رعایت کنید.وقتی این کار را انجام دادید فقط کافیه بتونید از اون استفاده کنید!

اگر کسی در دسترس است که میتوانید با او انگلیسی صحبت کنید، سعی کنید هر چقدر هم دست و پا شکسته، با او حرف بزنید. از جملاتی که یاد گرفتید در موقعیت های مختلف استفاده کنید. اگر کسی را ندارید میتوانید گاهی بلند بلند با خودتان صحبت کنید! اینجوری هم ترس از مکالمه از بین میره و هم روان تر صحبت میکنید!بعضی از موسسات هم هستند که به صورت آنلاین برای شما دوره های مکالمه آنلاین ایجاد میکنند که میتونید از طریق نرم افزار های اجتماعی با دیگران صحبت کنید!فقط یادتون باشه که صحبت کنید! مهم نیست چی، مهم نیست چجوری، حتی مهم نیست که حتما درست باشه، اما صحبت کنید و منظور خودتون رو هر طور که شده به انگلیسی بیان کنید و از فارسی استفاده نکنید.

مکالمات موضوعی انگلیسی

برای تقویت مهارت مکالمه زبان انگلیسی درصحبت کردن ممکن است درپیدا کردن مطلب به مشکل بربخورید اما همیشه سعی کنید ازمطالب کلی استفاده کنید. مثلا کارهای روزانه, ورزش, هنر, تکنولوژی و یا چیزهای مورد علاقه ی خود.

سوال کنید

علاوه برتوضیح دادن درمورد سوژه ی موردعلاقه ی خود سعی کنید پس ازهرصحبت کردن ازیکدیگرسوال نیزبپرسید. سوال پرسیدن درتمرین مکالمه زبان انگلیسی بسیارمهم است چرا که اکثرزبان آموزان با این فرم حرف زدن مشکل دارند.

زمانهای مختلف را انتخاب کنید

به هنگام مکالمه موضوعی زبان انگلیسی سعی کنید همه ی زمانها را استفاده کنید. مثلا یک روز درمورد حال ساده, روز دیگردرمورد زمان گذشته و یا دیگرزمانها صحبت کنید. برای اینکارباید بدانید که چه موضوعاتی را استفاده کنید که بتوانید زمانهای مذکوررا درمکالمات خود استفاده کنید.

تمرین مکالمه کنید

اگرموضوعی را انتخاب کردید و مشغول صحبت شدید و متوجه شدید که درگفتارمشکل دارید دوباره همان مکالمات را ولی اینباربا سرعت بیشتری دنبال کنید. سرعت در مکالمه زبان بسیارمهم است . هم سرعت و هم درست صحبت کردن انگلیسی را هرروز تمرین کرده تا این مشکل برایتان کم کم و به مرور حل شود.

پشتکارداشته باشید

ممکن است درابتدا کلمات زیادی برای حرف زدن به ذهنتان خطورنکند. نباید خسته یا ناامید شوید و همچنان به حرف زدن خود ادامه دهید. اشتباهات خود را اصلاح کنید. اگرلغتی هست که به ذهنتان نمیرسد آن را جستجو کرده تا چیزجدیدی یادبگیرید و با استفاده ی مکرر ازآن لغت جدید را ملکه ی ذهنتان کنید.

تلفیق مهارت های لیسنینگ و گفتاری برای مکالمه زبان انگلیسی

اگر به خوبی مهارت های شنیداری و گفتاری را به دست آورده باشید فقط کافیست تمرین کنید! تمرین، تمرین و باز هم تمرین. از این به بعد چیزی برای آموزش وجود ندارد و همه چیز به خود شما باز میگردد. اینکه چه میزان تمرین کنید و نکات ریز مکالمه را به صورت تجربی به دست می آورید. البته میتوانید از مکالمه دیگران نیز این قواعد را یاد بگیرید اما هیچ چیز به اندازه تمرین شما را آماده نمیکند.