اسپیکینگ آیلتس

آزمون اسپیکینگ آیلتس

آموزشگاه آنلاین زبان

 

پس از اتمام آزمون کتبی روز و ساعت آزمون اسپیکینگ آیلتس به زبان آموزان اعلام میشود که از عصر همان روز امتحان آغاز شده و معمولا تا 5 روز پس از آن ادامه می یابد. این بخش به علت آنکه رو در رو صورت میگیرد و در بخش هایی از آن به مدت 2 دقیقه باید صحبت کرد موجب نگرانی زبان آموزان میشود و معمولا همگی , سخت ترین قسمت را بخش اسپیکینگ می دانند. مدت زمان اسپیکینگ آیلتس: 11- 14دقیقه

معیار های ارزیابی اسپیکینگ :

روان صحبت کردن و پیوستگی مطالب / دایره لغات / استفاده صحیح از قواعد و استفاده از قواعد گرامری گوناگون / تلفظ: (رعایت ریتم / بالا و پایین بردن تن صدا و استرس کلمات )

آزمون اسپیکینگ آیلتس از 3 بخش تشکیل میشود:

Introduction ( familiar questions ) = 4-6 min

Cue Card = 2 min

General discussion = 5-6 min

Introduction :

- در بخش اول آزمون اسپیکینگ آیلتس سوالاتی (بین 6 تا 12 سوال) عمومی و شخصی در مورد محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علایق شما پرسیده خواهد شد. ( یا موضوعاتی مانند نحوه گذراندن زمان خود . تحصیلات . آب و هوا. شهر و کشور محل تولد و ... )

Cue Card:

این بخش از آزمون اسپیکینگ که حدود 3 دقیقه از زمان آزمون آیلتس را به خود اختصاص می دهد تمرین زیادی را برای مسلط شدن نیاز دارد و نکاتی را در برمیگیرد که در اینجا به آن می پردازیم. معیارهای اندازه گیری بر اساس روان بودن و دایره لغات و گرامر و تلفظ می باشد، در واقع هرکدام از این موارد 0.25 نمره را در برمی گیرند. برای رسیدن به نمره 6 سعی کنید جملات خود را تا حد امکان طولانی سازید زیرا این درک را به وجود می آورد که شما به اندازه کافی مسلط هستید و مایلید که بحث ادامه یابد.

General discussion:

در بخش سوم آزمون آیلتس مصاحبه کننده سوالاتی راجع به موضوعاتی مشابه بخش دوم اسپیکینگ پرسیده و با شما وارد بحث میشود.برای تسلط در بخش دوم توصیه می شود در خانه این تمرین را کنید: راجع به موضوعاتی مانند یک شخص یا یک مکان یا شی خاصی یا خاطره ای از روز خاصی و علایق خود صحبت کنید.یک روش بسیار موثر دیگر در ارتقای نمره اسپیکینگ این است که یک سری جملات و کلماتی که به نسبت دشوار هستند و از اهمیت قواعدی و لغتی بالایی برخوردارند را در ذهن خود جمع آوری کنیم به عنوان مثال:

To invade others privacy – To keep up with the joneses – Inact legislation – Cosmopolitan

دخالت در حریم دیگران - حسودی کردن – تصویب قانون – چند ملیتی

5 نکته کلیدی آزمون آیلتس:

1.باید لهجه ی شما بسیارنزدیک به انگلیسی زبانان باشد تا نمره ی بالایی بگیرید:

به هنگام صحبت کردن درآزمون اسپیکینگ این لهجه ی شما نیست که امتیاز می آورد بلکه نوع استفاده ی صحیح شما ازکلمات , آواها و اصوات است که نمره آیلتس شما را بالا می برد. با درست تلفظ کردن لغات شما می توانید امتیازخودرا بالا ببرید.

2.ازگرامرهای پیچیده ای که اطمینان ندارید استفاده نکنید:

برعکس آنچه می شنوید شما باید گرامرهای پیچیده را یاد گرفته و ازآنها استفاده کنید. چرا که اگر در اسپیکینگ به جملات ساده اکتفا کنید نشان داده اید که سطح معلومات شما خیلی بالا نیست و امتیاز آیلتس کمتری را خواهید گرفت. گرامرهای پیچیده شامل جملات شرطی, معلوم و مجهولها و غیره هستند که باید آنها را یاد بگیرید و درآزمون استفاده کنید. هرچه جملاتتان ساده ترباشد امتیازتان نیز پایین تراست.

3.همه ی سوالات را پاسخ دهید حتی اگرجواب را نمی دانید:

این باور که در آزمون آیلتس غلط است که باید همه ی سوالات را پاسخ دهید چرا که درمصاحبه ی شما , مصاحبه شونده به اطلاعات شخصی شما علاقه ای ندارد و تنها اطلاعات انگلیسی شما مورد ارزیابی قرار میگیرد پس اگر پاسخ سوالی را نمی دانستید آن را اعلام کنید و دلیلش را نیز بگویید تا بیجهت نمره اسپیکینگ شما در آیلتس پاییین نیاد.

4.درقسمت دوم مصاحبه یادداشت بردارید:

باید بدانید که وقت شما درمصاحبه آیلتس محدود است , پس اینکه می گویند برای اسپیکینگ یادداشت بردارید تنها تلف کردن وقتتان را نتیجه دارد. بهتراست به جای نوشتن درفکرخود به ارزیابی سوال ممتحن بپردازید.

5.به هنگام صحبت کردن مکث نکنید:

اگرچه اسپیکینگ شما بصورت روان و سلیس برای ممتحن آیلتس مطلوب است اما حرف زدنتان باید طوری باشد که منسجم و سازمان یافته باشد. تنها با پشت سرهم حرف زدن شما به نتیجه ی مطلوب نمی رسید. باید در کنار اسپیکینگ روان خود انسجام نیز داشته باشید.